Етиопија постави програма за следење на смртни случаи од Ковид-19

Докторот Билал Ендрис во главниот град на Етиопија, Адис Абаба, пред 10 години воспостави програма за да ги следи смртните случаи поврзани со ХИВ, а сега го следи бројот на починати од Ковид-19.

Билал обезбеди дополнителни средства за спроведување на програмата на сите 73 гробишта во Адис Абеба, наместо на сегашните 10.

Во главниот град на Етиопија помалку од 20 проценти од смртните случаи се случуваат во болниците, рече Билал, па затоа е неопходно за следење на бројот на починати да се разговара со водачите на заедниците и раководителите на гробиштата.

Само осум земји во Африка – Алжир, Кејп Верде, Џибути, Египет, Маурициус, Намибија, Сејшели и Јужна Африка – бележат повеќе од 75 проценти смртните случаи, покажуваат податоци на Обединетите нации.

Прочитајте и...  Ломбардија повторно жариште на коронавирусот: Нови 239 случаи, осум лица починаа

Во другите региони, каде што официјалните податоци се лесно достапни, истражувачите го користеле вкупниот број на смртни случаи кој го надминал просекот за даден период од годината за да го утврдат бројот поврзан со пандемијата на коронавирусот.

– Во Етиопија и насекаде низ Африка … немаме податоци. Сакав да го претворам здравствениот систем во систем заснован на докази, рече тој.

Во Етиопија до сега има 7.650 заразени со коронавирусот и 127 смртни случаи.

Иако официјалните податоци покажуваат дека бројот на заразени и починати е мал, епидемијата на коронавирусот се забрзува, јавија светските агенции.

Прочитај повеќе

ВО ЖИВО: Демонстрантите фрлаа со јајца и домати врз српскиот Парламент

Слободен печат

Заборавете на доларот, купувајте злато: Цената на скапоцениот метал ќе руши рекорди до крајот на годината

Слободен печат

Џафери ја напушта Инфективна, можно е да ја води конститутивната седница

Слободен печат

МЗ: Вирусот најризичен за постарите лица, почитувањето на мерките за заштита од сите е клучно за нивна заштита

Слободен печат

Полн автобус од Охрид за Скопје: Сите патници се вознемирени и сакаме да се преземат мерки!

Слободен печат

Регистрирани 359 прекршоци за неносење маски

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Охрид наутро исчистен од отпад, навечер ѓубре се фрла насекаде

Слободен печат

Австралија ќе исплати надомест за отсуство од работа поради карантинот

Слободен печат

САД го честитаа празникот Илинден

Слободен печат

Луѓето во САД и Велика Британија добиваат мистериозни пратки од Кина

Слободен печат

Патниците што пристигнуваат во Сингапур ќе треба да носат уред за следење

Слободен печат

Евакуација на населението во источна Кина поради тајфунот Хагупит

Слободен печат