Ердоган: Турција нема да се откаже од офанзивата во Сирија, ќе одиме до крај – Слободен печат
ВестиПланета

Ердоган: Турција нема да се откаже од офанзивата во Сирија, ќе одиме до крај

Турскиот претседател, исто така, ги осуди ЕУ и Арапската лига поради нивните критики за турската акција и побара меѓународни средства за плановите на Анкара

Турција нема да се откаже од офанзивата против курдските борци во североисточниот дел на Сирија, „без разлика кој и што кажува”, изјави денеска турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, додавајќи дека борбата ќе продолжи се додека не се постигне „конечна победа”.

– Одлучни сме да ја продолжиме операцијата до крај, неосврнувајќи се на заканите. Апсолутно ќе ја завршиме работата која ја почнавме. Нашата борба ќе продолжи се до конечна победа – истакна Ердоган во својот говор во Баку.

Тој, исто така, ги осуди ЕУ и Арапската лига поради нивните критики за турската акција и побара меѓународни средства за плановите на Анкара за создавање „безбедносни зони” во североисточниот дел на Сирија.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close