Единаесет големи американски банки вложија 30 милијарди долари во Првата Републичка Банка

Американско знаме / Фото: Архива

Единаесет големи американски банки, вклучително и Банк оф Америка, Ситигруп и ЏП Морган, се согласија да префрлат вкупно 30 милијарди долари депозити на проблематичната Прва Републичка банка, што е знак дека имаат доверба во банкарскиот систем на земјата, стои во соопштението на банките, цитирано од БТА.

„Оваа акција на најголемите американски банки ја одразува нивната доверба во Првата Републичка банка и во банките од сите големини и ја демонстрира заедничката посветеност да им се помогне на банките да им служат на своите клиенти и заедници“, се вели во текстот.

Во исто време, американската министерка за финансии Џенет Јелен рече дека американските власти сакале со своите акции во неделата да ги заштитат депозитите на клиентите на „Сигначр Банка“ и „Силикон Вали Банк, бидејќи дали постоел „сериозен ризик од инфекција“, објави Франс прес. По банкротот на една од најпопуларните банки во Силиконската долина – Силиконската долина банка (СВБ), американските регулатори затворија друга американска банка – Сигначр Банк со седиште во Њујорк.

„Оценивме дека постои сериозен ризик од масовни повлекувања од страна на клиентите кои поседуваат средства што ги надминуваат гарантираните износи, што би предизвикало пропаѓање на многу банки и предизвикување паника“, рече таа пред американскиот Сенат.

Таа увери дека банкарскиот систем на САД останува здрав и безбеден, рече Јелен, додава ДПА, цитирана од БТА.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот