Двајца американски и еден британски војник загинале во ракетниот напад врз ирачка база

Ирачките власти предупредуваат дека бројот на жртвите може и да се зголеми, со оглед на сериозноста на некои од повредените.

Двајца американски и еден британски војник загинале, а уште десетина други се ранети во синоќешниот ракетен напад врз ирачката воена база „Ал-Таџи”, на 15 километри северно од Багдад. Британските медиуми јавуваат дека врз базата паднале 18 ракети, повикувајќи се на официјален претставник на американската војска.

Британските медиуми пренесуваат дека американските претставници изјавуваат дека е прерано било кого да обвинат за овој напад, но предупредуваат дека секоја поврзаност на паравоените формации, поддржани од Иран, со нападот ќе доведат до нова воена ескалација меѓу Вашингтон и Техеран.

Во првичната вест ирачката војска синоќа соопшти дека  во нападот нема жртви.

Ирачките власти предупредуваат дека бројот на жртвите може и да се зголеми, со оглед на сериозноста на некои од повредените.

Прочитајте и...  Дел од компаниите што му плаќаат наемнина на Трамп околу 115 милиони долари секоја година

Американскиот државен секретар, Мајк Помпео, синоќа имјал итен телефонски разговор со својот британски колега, министерот за надворешни работи, Доминик Рааб, по што Стејт департментот соопшти дека двајцата заклучиле дека „одговорните за нападот мора да бидат казнети”.

Поврзани вести

Катанци се редат: Уште една земја воведува карантин

Слободен печат

Владејачката партија Грузиски сон води на денешните изборите

Слободен печат

Вучиќ пристигна во Црна Гора за погребот на владиката Амфилохие

Слободен печат

ВИДЕО: Фатен еден осомничен за нападот во Лион, каде беше ранет грчки свештеник

Слободен печат

Милер: Доколу победи Трамп ќе се заострат правилата за влез на имигранти во САД

Слободен печат

Се бараат донации на Фејсбук, а возниот парк на Заеви чини колку 10 амбулатни возила, бесни од опозицијата

Слободен печат

Остави Коментар