Димитров: НАТО ја поправи грешката за државјанството

По критиките во јавноста дека во графата за државјанство НАТО ја користи формулацијата „граѓани на Северна Македонија“, реагираше Министерството за надворешни работи.

Министерот Никола Димитров на својот Твитер-профил информираше дека станува збор за грешка која е поправена.

„Зборувавме со НАТО и ја поправија грешката. Благодарност до добронамерните на укажувањето. За некои пак, веќе нема да има причина за (зло)радост. Инаку, графата е за државјанство, не за етнички идентитет. Nationality и citizenship се синоними, иако националност и државјанство не се“, напиша Димитров.

Прочитајте и...  Редици пред продавниците за алкохол во Јужна Африка

Прочитај повеќе

На работничките во Штип не смее да им се намали платата додека седат дома

Мицкоски: Откако успешно ќе заврши пандемијата може да се зборува за поконкретни датуми и чекори за избори

Слободен печат

ЕУ во 2019 година била најголем увозник на оружје во светот

Слободен печат

Комисијата за заразни болести се уште проценува дали треба да укине забраната за јавниот превоз во тетовскиот регион, тврди Османи

Слободен печат

Метеж пред центарот за социјални работи во Куманово – интервенира полицијата

Слободен печат

Шилегов: Се работи на сите сценарија за можен карантин во Скопје

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Тонино Пицула ќе биде известувачот на ЕП за односите со САД

Слободен печат

Респираторите донирани од Кралството Норвешка пристигнаа во државата

Слободен печат

Марибор: Сите ученици од едно одделение во карантин, ученик позитивен на Ковид-19

Слободен печат

Османи: Личната свест е најгoлема мерка и заштита

МИА Агенција

Турканици пред кумановскиот центар за социјални работи, граѓаните бараат информации за платежни картички

Слободен печат

Двајца загинати во рударска несреќа во Косово

Слободен печат