Десничари во Белград прекинаа претстава за Сребреница

Околу 20 лица со маици со националистички симболи синоќа во Белград влегоа во театар при изведувањето на претставата „Сребреница. Кога ние убиените ќе станеме“.

Како што пренесува Бета, полицијата по вербалниот конфликт со режисерот и актерите ги изнела надвор.

Групата која влегла на претставата се обидела во повеќе наврати да го надвика режисерот Златко Паковиќ со повици дека во Сребреница немало геноцид и дека Ратко Младиќ е херој, а потоа почнале да пејат националистички песни.

Организаторите во неколку наврати апелирале до припадниците на МУП во цивил да ги исфрлат провокаторите за да може претставата да продолжи, на што еден од нив одговорил дека „му биле врзани рацете“.

Дури откако актерите излегле да разговараат со групата десничари, полицијата ги изнела надвор од салата.

Прочитајте и...  Европските берзи во плус трет ден по ред

На актерите и публиката им се придружила во обидот да ги исфрлат десничарите.

Претставата била организирана по комеморативниот собир во центарот на Белград по повод 24. годишнината од геноцидот во Сребреница.

Прочитај повеќе

Грција има регистрирано речиси 1.000 нови случаи на коронавирус во последната една недела

Слободен печат

Количеството на врнежи во првите 10 дена во август над декадните вредности

МИА Агенција

ИСКУСТВА ОД ОТВОРАЊЕТО НА УЧИЛИШТАТА ВО ДРУГИТЕ ЗЕМЈИ: Дел од нив ставија клуч по само неколку дена

Михаило Донев

Течат преговорите за нова Влада, но зад затворени врати

Весна Тодоровска

Руската вакцина против Ковид-19 развива имунитет до две години

Слободен печат

Засега нема добра волја за враќање на цената на струјата: Јавноста бранува ама безуспешно

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Шест нови заболени од Ковид-19 во тетовскиот регион

МИА Агенција

141 новозаразени од коронавирус, има 161 оздравени пациенти, а починала пациентка од Скопје

Горан Наумовски

Србија одлучи: Учениците до четврто одделение во училишта, другите ќе следат комбинирана настава

Слободен печат

Мицкоски: Ахмети ме информираше дека ќе преговара за влада со СДСМ

МИА Агенција

160 милиони евра за Македонија од Европската Комисија

МИА Агенција

Мицкоски: За да не поскапи струјата треба да се намали маржата на универзалниот снабдувач

МИА Агенција