Денеска се регистрирани 219 нови случаи на ковид-19, починати се четири лица

EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа се направени 4713 тестирања, а регистрирани се 219 нови случаи на ковид-19: Скопје и Тетово – по 65, Куманово – 20, Гостивар – 19, Струмица – 7, Кичево – 6, Битола, Струга, Берово и Виница – по 4, Прилеп и Кочани – по 3, Велес, Кавадарци, Штип, Радовиш и Дебар – по 2, Охрид, Ресен, Македонска Каменица, Македонски Брод и Пехчево – по 1.

Регистрирани сe 30 оздравени пациенти од: Скопје – 9, Тетово – 8, Гостивар – 3, Куманово – 2, Прилеп, Струмица, Кочани, Кичево, Гевгелија, Радовиш, Делчево и Валандово – по 1.

Пријавени се четири починати лица: две лица од Скопје (61г и 66г) и едно лице од Тетово (76г) и Кичево (76г) починати во болнички услови.

Направени се 4713 тестови преку: ИЈЗ – 143, ЦЈЗ Скопје – 43, ЦЈЗ Битола – 75, ЦЈЗ Прилеп – 37, ЦЈЗ Тетово – 72, ЦЈЗ Куманово – 47, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби – 0, Судска медицина – 8, лабораторија болница Козле – 0, УК Пулмологија со алергологија – 7, ГОБ 8 Септември – 13, Институт за микробиологија – 41, Жан Митрев (Филип Втори) – 128, Авицена – 208, Биотек – 138, Систина – 115, лабораторија Лаор – 636, Синлаб – 80, Ремедика – 12, Плодност – 30, Генеа – 3, Никоб лаб – 811, ВФВ Медикал – 54, Ели Медика – 13, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1999.

Досега во земјата се направени вкупно 999 203 тестирања на ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 156 926 бројката на оздравени пациенти е 150 470, на починати е 5501, а бројот на активни случаи изнесува 955.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) , Активни случаи (вкупно)
Скопје 69 044, Активни 275
Куманово 8991, Активни 90
Прилеп 8346, Активни 16
Тетово 7629, Активни 285
Битола 6348, Активни 38
Велес 5481, Активни 5
Гостивар 5280, Активни 84
Кавадарци 5162, Активни 6
Охрид 5032, Активни 11
Штип 4972, Активни 8
Струмица 4157, Активни 27
Струга 2995, Активни 12
Кочани 2807, Активни 11
Кичево 2631, Активни 23
Гевгелија 2197, Активни 1
Неготино 2184, Активни 0
Свети Николе 1528, Активни 3
Ресен 1235, Активни 1
Крива Паланка 1227, Активни 0
Радовиш 1167, Активни 5
Берово 1041, Активни 9
Делчево 974, Активни 0
Дебар 973, Активни 29
Виница 890, Активни 4
Пробиштип 789, Активни 0
Валандово 674, Активни 6
Богданци 494, Активни 0
Крушево 490, Активни 0
Демир Хисар 400, Активни 0
Демир Капија 396, Активни 0
Кратово 377, Активни 0
Македонски Брод 360, Активни 1
Пехчево 273, Активни 4
Македонска Каменица 250, Активни 1
Дојран 132, Активни 0

Видео на денот