Демонстрации во Јордан против увозот на гас од Израел (ВИДЕО)

Меѓутоа, Јорданците се уште го сметаат Израел за непријател, па чести се протестите против нормализација на односите меѓу двете земји.

Масовни протести избија во центарот на Аман, Јордан. Демонстрантите бараат Владата да го поништи договорот со Израел за увоз на природен гас.

Јорданските власти почнаа да увезуваат природен гас откако потпишаа договор вреден милијарди долари со компанијата „Нобл енерџи“ од Тексас, со цел да ја намалат цената на струја.

„Нобл енерџи“ сепак е партнер со израелската „Група Делек“ во Средноземното море.

Јордан е принуден да увезува природен гас од Израел бидејќи египетските залихи се исрцпени откако гасоводот повеќе пати во изминатите години беше цел на напади од страна на терористичката организација Исламска држава.

Меѓутоа, Јорданците се уште го сметаат Израел за непријател, па чести се протестите против нормализација на односите меѓу двете земји. Тоа се должи на тоа што половина од жителите на Јордан се палестински бегалци или нивни потомци.

Прочитајте и...  Во Мадрид регистриран прв случај на коронавирус

Договорот меѓу двете држави за 10 милијарди долари на Јордан ќе му обезбеди 45 милијарди метри кубни израелски гас во наредните 15 години.

 

Прочитај повеќе

Хонгконг на околу седум милиони жители ќе им подели по 1.280 долари во готово

Слободен печат

Почнаа карневалските празнувања во Струмица

Слободен печат

АКЦИЈА ВО УКРАИНА: Властите уништуваат 37.000 шишиња нелегално произведена вотка

Слободен печат

Руската полиција заплени бетмобил (ВИДЕО)

Слободен печат

Асанж се пожали дека не може да ја следи постапката за екстрадиција: Во ова учествувам како да гледам Вимблдон

Слободен печат

Трамп најави пресконференција за коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Додик: Посетата на Ѓукановиќ на БиХ е штетна по националниот интерес на Република Српска

Слободен печат

Тавила: Северна Македонија е подготвена за рано откривање на случаите со коронавирусот

МИА Агенција

Јенс Шпан: Германија е на почетокот од епидемијата на новиот коронавирус

Слободен печат

Листата на чекање сѐ подолга: Речиси осум илјади луѓе сакаат да патуваат во вселената

Слободен печат

Струмичкиот карневал нема да се откаже, ќе се следат препораките од надлежните

Слободен печат

Косово: Ниту едно лице не е заразено со коронавирус

Слободен печат