1 C
Скопје

Дебрани со расправија и тепачка го нарушиле јавниот ред и мир

Двајца жители на Дебар на главната улица во градот се испокарале и се истепале за што заработиле соодветна пријава за нарушување на јавниот ред и мир.

– Вчера околу 11 часот, пред угостителски објект лоциран на улицата „8 Септември” во Дебар, нарушен е јавниот ред и мир со вербална расправија и тепачка помеѓу Ф.Д.(24) и А.Л.(23), двајцата од Дебар. Против нарушителите, ОВР Дебар ќе поднесе соодветна пријава, информираше Стефан Димоски, портпарол на Секторот за внатрешни работи.

Димоски информираше и околу статистичките податоци на Одделението за внатрешни работи, за изминатото деноноќие, околу почитувањето на мерката за носење заштитна маска.

Според него полициските службеници констатирале дека пет лица не носеле лична заштита на лицето и ним им се издадени прекршочни платни налози.

Прочитајте и...  ДСЗИ: Д-р Асани доби забрана за работа во приватната ординација, случајот го следи и вицепремиерот Николовски

Во последните четири дена се издадени 43 или од почетокот на пандемијата до денеска на подрачјето на општините Дебар и Центар Жупа издадени се 1.402 вакви налози за неносење заштитна маска.

Инаку, во ова подрачје, според вчерашните официјални податоци со опасниот вирус заразени се 460 лица, од нив починаа 23, а активни на болеста се 95, додека во изолација се седумдесетина лица.

Поврзани вести

МВР приведе скопјанец кој бил баран со потерница

Слободен печат

Возач итно пренесен во болница откако со автомобил се забил во банкина кај „Мавровка“

Слободен печат

Сообраќајна незгода на патот Демир Хисар-Кичево, две лица повредени

Слободен печат

Притвор за тренер по џудо за силување на ученички​ во Прилеп, злосторот траел со месеци

Слободен печат

Уште 420 санкции за неносење маска

Слободен печат

Санкционирани 137 возачи во Скопје

Слободен печат

Остави Коментар