Ципрас најави кога ќе бара предвремени избори – Слободен печат
ВестиРегион

Ципрас најави кога ќе бара предвремени избори

Најавата за предвремени избори доаѓа по лошите резултати постигнати на европските избори.

Грчкиот премиер Алексис Ципрас вечерва во телевизиски говор изјави дека на почетокот на јуни од претседателот на државата ќе побара распишување предвремени избори.

Најавата за предвремени избори доаѓа по лошите резултати постигнати на европските избори. Сириза на Ципрас, според неофицијалните резултати, освои околу 25 проценти гласови, додека опозициската Нова Демократија има 33,5% гласови. Шефот на конзервативците, Киријакос Мицотакис, оцени дека Ципрас веќе ја нема довербата од народот. „Премиерот мора да преземе одговорност и да се повлече за доброто на земјата“, побара Мицотакис.

Ципрас пред европските избори рече дека тие се „гласање за доверба“ и дека избирачите имаат „одгвоорност“ да ги одбранат економските и социјалните постигнувања на неговата влада.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close