Чурлинов со нов настап, Штутгарт повторно во трка за Бундеслигата

Тренерот на Штутгарт, П. Матарацо е свесен поради потенцијалот кој го поседува македонскиот млад репрезентативец Чурлинов, па конечно вечерва му даде нова шанса за настап.

Од „рестартирањето“ на второто по квалитет фудбалско натпреварување во Германија, Штутгарт до вечерашниот меч претрпе два порази во кои не настапи нашиот Дарко Чурлинов.

Таа негативна мини серија е прекината на домашен терен со победата во дербито на колото со 3:2 против Хамбургер (3:2).

Тренерот на Штутгарт, П. Матарацо е свесен поради потенцијалот кој го поседува македонскиот млад репрезентативец Чурлинов, па конечно вечерва му даде шанса за настап.

При нерешени 2:2 во 78 минута во игра влезе нашиот интернационалец како замена за Ал Гадиуи, а конечниот епилог беше поставен во 92 минута преку Кастро.

Сега со новите три бода повторно Штутгарт е во игра за една од првите две позиции кои водат директно во Бундеслигата следната сезона.

Прочитајте и...  Димитров се излечи од коронавирусот

Моментно е на второто место со 48 бодови, два повеќе од третопласираниот Хамбургер, а водечка е Арминија Билефилд со 53 бодови, но и меч помалку.

Прочитај повеќе

Жиру за три важни бода на Челси! (ВИДЕО)

Слободен печат

Македонецот блеска за Џенова: Пандев во тимот на колото во Серија А! (ФОТО)

Слободен печат

Роналдо во обид да го надмине рекордот на Шевченко

Слободен печат

Барса го промовираше дресот за сезоната 2020/21! (ФОТО)

Слободен печат

Потврдена доживотната суспензија на Карим поради сексуална злоупотреба на фудбалерки!

Слободен печат

На денешен ден Ѓоковиќ по петти пат го освои „Вимблдон“! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Сити ја слави одлуката на ЦАС со 170 милиони евра за летни трансфери!

Слободен печат

Сите во ФК Шкендија негативни на Ковид-19

Слободен печат

Иџе: За жал, нема да учествувам на трката во Италија!

Слободен печат

Клоп и Мурињо удрија по Сити: Срамота, ова е лош ден за фудбалот

Слободен печат

НБА играчите збеснаа во карантин: Се натпреваруваат кој побрзо ќе испие пиво

Слободен печат

Каква легенда: Клоп му одговори на „ѕверот“ од Викомб

Слободен печат