Чулев на средба со словенечкиот министер Поклукар во Љубљана

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев денеска во Љубљана имаше средба со својот домаќин, министерот за внатрешни работи на Република Словенија Боштјан Поклукар.

Како што соопшти МВР, на средбата покрај заедничката констатација за досега извонредните билатерални односи меѓу двете земји, но и меѓу двете институции, министерот Поклукар ја потврди силната партнерска поддршка од страна на Република Словенија за нашиот евроинтегративен пат.

– Во таа насока беше потенцирана и отвореноста на словенечкото министерство за внатрешни работи за натамошна и интензивна соработка со нашето МВР, особено во поглед на остварување на приоритетите во Поглавјето 24, од сферата на правда, безбедност и слобода, како едно од клучните во таа евроинтегративна агенда, се вели во соопштението од МВР.

Прочитајте и...  Француската Влада е „оптимист" за еволуцијата на епидемијата на Ковид-19

На средбата, како што се наведува, двајцата министри разговараа и за заедничката соработка во борбата против организираниот криминал, корупцијата и тероризмот, пред се во во делот на финансиските истраги за што заеднички беше констатирано дека тоа партнерство не само што треба да продолжи туку и да се продлабочи.

Министерот Чулев изразил благодарност кон МВР на Словенија и на Владата на Словенија и за поддршката во справувањето со миграциската криза. Чулев ја потенцирал високата професионалност на словенечките полициски службеници кои учествуваат во заедничките операции на нашата јужна граница.

Прочитај повеќе

Кој е посилен од државата?

Чулев: СВР Струмица ги истражува донациите и дали лицата кои ги делеле ги почитувале мерките за Ковид-19

Слободен печат

Кумановци горди на двајцата доктори сограѓани беа дел од тимовите за трансплантација на срце и бубрези

Слободен печат

Протести во Минск против кандидатурата на Лукашенко за шести мандат

Слободен печат

Во Грција основните училишта и градинките се отвораат од 1 јуни

Слободен печат

Манчевски: Ако нема избори на 21 јуни, тогаш мора да се продолжи вонредната состојба

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Се слави во Чаир: Оро за време на полициски час? (ВИДЕО)

Слободен печат

Скоро пет и пол милиони лица заразени со Ковид-19

Слободен печат

Земјотрес го погоди Иран, најмалку 6 лица повредени

Слободен печат

Јовески: Поради новонастаната состојба одредени дејствија се одлагаат или не се преземаат

Слободен печат

Најмалку 107 лица заразени со коронавирус на миса во Франкфурт

Слободен печат

Драма во Сараево: Мечка се бори за својот живот, едно младенче е фатено, другото се уште се бара (ВИДЕО)

Слободен печат