2 C
Скопје

Членовите на „Рибља чорба“ нема да присуствуваат на комеморацијата и кремирањето на Миша Алексиќ

Минатата недела од последици на коронавирус почина легендарниот басист на „Рибља чорба“, Миша Алексиќ.

Денеска на белградските гробишта „Лешче“ ќе се изврши кремирањето и ќе се одржи комеморација во чест на Миша.

Членовите на „Рибља чорба“ на официјалната фејсбук-страница соопштија дека нема да присуствуваат на кремирањето на нивниот драг пријател и колега.

Драги пријатели, тешко е да се најде некој што го сака Миша повеќе од нас. И не можеме да се помириме со тоа дека веќе го нема. Знаеме дека Миша почина како последица од подмолната и невидлива болест. Почина непотребно. Знаеме дека не го потценуваше ова зло. Носеше маска и се чуваше. Правевме планови за иднината за која верувавме дека ја имаме. Злото наречено коронавирус и понатаму е меѓу нас, повеќе од кога било и затоа сметаме дека е наша обврска да ве известиме дека членовите на „Рибља Чорба“ нема да присуствуваат на кремирањето. Веруваме дека ниту Миша не би дозволил да се загрози нечие здравје или нечиј живот. Кога оваа чума ќе помине, заедно ќе го оплакуваме нашиот и вашиот Миша со концерт во негова чест. Бидете одговорни и здрави. Ве сака „Рибља чорба“ – пишува во соопштението.

Dragi prijatelji,
Teško je naći nekog ko Mišu voli više od nas. I ne možemo da se pomirimo s tim da ga više nema.
Znamo…

Posted by Riblja Čorba on Tuesday, 1 December 2020

Прочитајте и...  Пишии

Поврзани вести

 Брусница: Го чува здравјето на желудникот и помага при инфекции на уринарниот тракт

Слободен Печат

Виц на денот: Испит

Слободен печат

Рики Мартин со новиот имиџ ги разочара следбениците

Слободен печат

Ликот од песната „Божа Пуб“ на Балашевиќ навистина постоел: Ова е легендата за Петар Божаниќ

Милена Ризовска

Секое утро се будела преморена, па ставила ноќна  камера: Се шокирала кога забележала две очи!

Слободен печат

Најздрави природни грицки: смеете да ги јадете во секое време

Слободен печат

Остави Коментар