Категорија: Свет

Вести Свет Слајдер

Трамп првпат во јавност со заштитна маска

МИА Агенција
Американскиот претседател Доналд Трамп посети воена болница во предградието на Вашингтон и за првпат во јавност носеше заштитна маска поради пандемијата на коронавирусот. – Кога...
Вести Свет Слајдер

Тексас: Двајца полицајци загинаа во заседа, осомничениот се самоубил

МИА Агенција
Двајца полицајци загинаа во престрелка во заседа што се случила во Мекален, пограничен град во Тексас. Мажот кој пукал во полицајците се самоубил за време...
Вести Свет Слајдер

Шпанија: Турист починал по пад од балкон и убил едно лице

МИА Агенција
Еден турист во Шпанија починал откако паднал од балкон на хотелот, и го убил човекот врз кого паднал, јави Скај њуз. Првата жртва е 50-годишен...
Вести Свет

Најмалку две жртви при уривање на зграда во Лагос

Слободен печат
Во Лагос, најнаселениот град на африканскиот континент, се урна една зграда при што загинаа најмалку две лица, а осуммина се извлечени од под урнатините. Ова...
Вести Свет

Експлозија на бомба во Авганистан, загинаа шест цивили

Слободен печат
Најмалку шест цивили, вклучувајќи жени и деца, загинаа кога нивното возило наиде на бомба во источен Авганистан, соопшти денеска локален претставник. Портпаролот на провинцијата Газни...
Вести Свет Слајдер

Во Бразил расте бројот на жртви од Ковид-19, во Австралија воведен карантин

Слободен печат
Најтешка ситуација како резултат на пандемијата со Ковид-19 во светот моментално е во Бразил, каде веќе има над 70.000 смртни случаи, а во последните 24...
Вести Свет Слајдер

Над 12 милиони луѓе заразени со Ковид-19 ширум светот

Слободен печат
Со повеќе од 219 илјади случаи за само еден ден, вкупниот број на заразени со коронавирусот во светот надмина 12 милиони и 300 илјади луѓе,...
Вести Свет Слајдер

Уапсени 40 учесници во заложничката криза недалеку од Јоханесбург

Слободен печат
Во полициска операција против вооружените киднапери кои држеа заложници во евангелистичка црква недалеку од Јоханесбург, уапсени се 40 осомничени, а запленети се парчиња 40 оружје....
Вести Свет Слајдер

ЗАЛОЖНИЧКА КРИЗА ВО ЦРКВА ВО ЈОХАНЕСБУРГ: Затворени над 200 лица, петмина се убиени

Слободен печат
Во Јоханесбург во заложничка криза во една Евангелистичка црква се убиени пет лица, а повеќе од 200 заложници се ослободени, соопшти денеска локалната полиција, а...
Вести Свет

Харвард возвраќа со тужба против одлуката на Трамп, со која се забранува престој на странски студенти во САД

Слободен печат
Универзитетот Харвард во Бостон и Институтот за технологија на Масачусетс (МИТ) поднеле тужба за да ја оспорат одлуката на администрацијата на Трамп со која на...