„Букефал АС“ и „Една може“ со пакетчиња за првачињата од ООУ „Кирил и Методиј“: Решивме да бидеме причина за нечија искрена детска радост

Дороти Пачкова (лево) и Вики Димчевска (десно) Фото: Приватна архива

Вики Димчевска од „Букефал АС“ која е Амбасадор за човекови права и хуманитарни активности во Р.С.Македонија, вели дека не е важно што подарувате, туку е важно колку љубов внесувате во тоа што го подарувате.

Граѓанската организација за унапредување на правата на еднородителски семејства „Една може“ заедно со ,,Букефал АС” – агенција за недвижности од Скопје како општествено одговорна компанија, во пресрет на новогодишните и божиќните празници организираа новогодишна акција во рамките на која донираа пакетчиња за дечињата од  прво одделение во ООУ ,,Кирил и Методиј ” -с.Стајковци .

Вики Димчевска од „Букефал АС“ која е Амбасадор за човекови права и хуманитарни активности во Р.С.Македонија, вели дека не е важно што подарувате, туку е важно колку љубов внесувате во тоа што го подарувате.

Фото: Приватна архива

„Моето денешно јас е благодарение на мојата добрина, искушение и верба во бог. Животот не станува полесен, ти стануваш посилен! Хуманизмот не е професија, туку менталитет. Децата се како снегулки, сите различни, а сите толку убави. Тие се најискрените, најљубопитните и најдобрите суштества на овој свет кои секојдневно не учат како да сакаме безусловно. Сите деца заслужуваат да бидат среќни.  Затоа ние, јас и Мелита Котеска од општествено одговорната компанија Букефал АС – Скопје, Менаџерки за маркетинг, продажба и презентација во градежниот сектор во Р.С.Македонија, заедно во организација со Дороти Пачкова од граѓанската организација ,,Една може” решивме да бидеме причина за нечија искрена детска радост, насмевка и спокој, подарувајќи новогодишни пакетчиња на сите дечиња, вели Димчевска за „Слободен печат“ .

Вики Димчевска и Мелита Котеска од „Букефал АС“, Фото: Приватна архива

Таа вели дека секогаш се води од мотото: „Ако не правите добри дела, не е важно колкава моќ имате“.

– Мала помош може да направи големи промени! Дајте му на детето насмевка, тоа ќе ви ја даде душата“, децидна е Димчевска.

Фото: Приватна Архива

Одговорниот тим на училиштато ООУ ,,Кирил и Методиј” на чело со директорката м-р Анита Ангеловска и оделенските наставнички Даниела Наумовска и
Адријана Сандева им изразија благодарност на трите дами за прекрасниот хуман гест.

Фото: Приватна архива
Фото: Приватна архива

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот