Бројот на заразени со коронавирус во Франција надмина 500.000

Бројот на лица заразени со новиот коронавирус во Франција надмина 500.000, откако денеска беа регистрирани 15.797 нови случаи.

Според податоците на Министерството за здравство, досега вкупно 513.034 лица се заразени со вирусот.

Во денот се регистрирани 150 смртни случаи, што е трипати повеќе од вообичаено на дневна основа во минатата недела. Досега се регистрирани вкупно 31.661 смртни случаи во Франција.

Во Франција, вчера беа регистрирани рекорден број на заболени лица, 16.096

Прочитајте и...  Аргентина го надмина бројот од еден милион заразени со коронавирус

Поврзани вести

ВО ЖИВО: Изјава на премиерот Заев по научната конференција за македонскиот јазик

Слободен печат

Германските виролози не ја исклучуваат можноста од неконтролирано ширење на Ковид-19

Илинка Иљоска

Комисијата наместо да заштити дискриминира од старт

Заев: Оваа Влада ќе го негува и унапредува македонскиот јазик

Михаило Донев

Неколку скопски општини утре ќе останат без струја

Слободен печат

Извор од ДУИ за Лајм: Следната недела нов конкурс за вработување на 800 административци од кои 640 ќе бидат Албанци

Илинка Иљоска

Остави Коментар