Британската полиција морала да впери пиштол во 91-годишна жена за да ја смири по расправија со негувателот

Британска полиција
Британска полиција. / Фото: Профимедиа

Британската полиција вперила пиштол кон 91-годишна жена, и ставила лисици за да ја смири по расправијата со нејзиниот негувател. Лондонската полиција соопшти дека жената била вознемирена и наводно плукнала по еден од полицајците кога биле повикани во нејзиниот дом во Пекам на 9 мај. И ставиле лисици, и ставиле мрежеста качулка и и покажале пиштол пред да биде однесена во болница.

Поради тој инцидент, едно службено лице е веќе суспендирано, а пет други се на ограничени должности, па немаат контакт со јавноста. Независната канцеларија за полициско однесување истражува што се случило, а главниот началник на детективот Себ Аџеи-Адох рече дека не му било дозволено да открие детали за инцидентот.

„Иако не сакам да го прејудицирам овој процес, полицајците знаат дека треба да бидат способни да оправдаат каква било употреба на сила или воздржаност, и тоа ќе го очекуваме од полицајците вклучени во овој инцидент.“ Тој додаде дека е за транспарентност и дека на член на семејството на жената му било дозволено да ја гледа снимката од инцидентот од камерите.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот