Брисел смета дека БиХ во моментов не ги исполнува политичките критериуми

Советот на Европската унија ги усвои заклучоците за Мислењето на Комисијата за барањето на Босна и Херцеговина за членство во ЕУ, посочувајќи дека земјата засега не ги исполнува политичките критериуми, пренесоа денеска босанските медиуми.

Во своите заклучоци, Советот на ЕУ апелира на извршните и законодавните тела на сите нивоа на власта да почнат да ги решаваат клучните приоритети идентификувани во Мислењето на Комисијата, издадено на 29 мај.

„Советот го поздравува Мислењето на Европската комисија за барањето на Босна и Херцеговина за членство во ЕУ. Советот е известен дека Босна и Херцеговина во моментов не ги исполнува политичките критериуми од Копенхаген во доволна мера и оти треба да се вложат значајни напори во јакнење на своите институции со цел гаранција на демократијата, владеење на правото, човековите права и почитување и заштита на малцинствата”, се наведува во заклучоците.

Прочитајте и...  Прва жртва од коронавирус во Малешевијата

. Што се однесува на економските критериуми, БиХ постигнала одреден степен на макроекономска стабилност, но воспоставувањето на функционална пазарна економија и постигнување конкуретност на заедничкиот пазар сè уште е во рана фаза. БиХ треба да ги унапреди своите резултати во спроведувањето на обврските од Спогодбата за стабилизација и асоцијација. БиХ е општо во рана фаза кога е во прашање нејзината подготвеност за преземање на обврските за членство во ЕУ и треба значително да го унапреди процесот на усогласување со правото на ЕУ и примена и спроведување на соодветното законодавство

Прочитај повеќе

Шекеринска од Дебар: Минималната плата ќе биде 20.000 денари

Слободен печат

Силјановска – Давкова: Нема самопочит, без почит кон предците, кон историјата, нема дрво без корен

Слободен печат

Мицкоски: Се пријавувам да бидам првиот кандидат за ветинг на македонската политичка сцена

Слободен печат

Спасовски: Народот ги виде Скопје 2014 во стиропор и ВМРО-ДПМНЕ во криминал и веќе избра сигурна иднина и пари кај граѓаните

Слободен печат

Вучиќ ја пофали Македонија дека чесно тестирала и се пофали дека Србија направила најмногу тестови во регионот

Слободен печат

Ахмети од Кичево: Македонија се гордее со Мајка Тереза, ќе се гордее и со премиерот Албанец

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Силен и пороен дожд поплави улици во Битола (ВИДЕО)

Слободен печат

Денес е најлошиот ден од почетокот на пандемијата во светот, новозаразени има преку 200 илјади

Слободен печат

Заев: Ги отворивме вратите кон ЕУ и НАТО, со обезбеден идентитет и со признат јазик

Слободен печат

Филипче: Ќе почнеме со изградба на Клинички центар, првиот блок ќе биде готов за четири години

Слободен печат

Силјановска покажа како се „денса“: Треска на саботната вечер (ВИДЕО)

Слободен печат

Најмалку 43 убиени во судири во Јужен Судан, украдени и десетици говеда

Слободен печат