15 C
Скопје

Безос, Маск, Закерберг и Гејтс заедно изгубија 25 милијарди долари

Најбогатите директори на американските компании „Биг Тек” изгубија вкупно 25 милијарди долари од нето-богатството по продажбата на технолошки акции, покажуваат податоците на Си-Ен-Би-Си.

Акциите на технолошките компании во индексната корпа С&П 500 се затворија синоќа во минус од 5,8 проценти, повлекувајќи го пазарот на „црвено”.

Драматичниот пад на цените предизвика губење неколку милијарди долари во нето вредност на некои од најбогатите луѓе во светот, чие богатство порасна во последните неколку недели, бидејќи технолошките залихи се повеќе се зголемуваат.

Акциите на „Амазон” го завршија вчерашното тргување со пад од 4,63 проценти, со што извршниот директор Џеф Безос е „пократок” за девет милијарди долари во нето вредност.

Директорот на „Тесла”, Илон Маск исто така загуби девет милијарди долари, откако неговите акции паднаа за 9,02 проценти, додека извршниот директор на Фејсбук, Марк Закерберг загуби четири милијарди долари, со пад на акциите од 3,76 проценти.

Прочитајте и...  УХМР: Сончево и ветровито со температури до 16 степени, за викендот дожд

Богатството на поранешниот прв човек на Мајкрософт, Бил Гејтс се намали за три милијарди долари, бидејќи акциите на компанијата паднаа за 6,19 проценти, наведува Си-Ен-Би-Си.

 

Поврзани вести

Со Оперативниот план за вработување 2021 ќе бидат опфатени 10 279 лица

Слободен печат

Курти со писмо до Нетанјаху и до Ердоган: Ви благодарам за честитките за изборната победа

Слободен печат

Гаф на Османи, на пописот има графа „Бугари„

Слободен печат

Поскапеа дел од цигарите од 5 до 10 денари, ќе поскапат и во јули

Јапонскиот премиер Суга: Можно е продолжување на вонредната состојба во Токио

Слободен печат

Во дебарската болница почна изградбата на централен систем за кислородна поддршка

Слободен печат

Остави Коментар