24.8 C
Скопје

„Бараме народот да знае што се случува“: Опозицијата денеска повторно на протест

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска повторно организираше двочасовен протест под мотото „Доста е, излези за Македонија“.

Во Скопје беа блокирани дел од крстосниците, а, според најавите од партијата, протести требаше да се одржуваат и во 10 други градови. Протестите се одржуваат поради, како што велат, продажбата на националните и државните интереси од страна на власта.

Според Љупчо Пренџов, пратениците, јавноста и најголем дел од владините министри не знаат за што се преговара.

– Бараме народот да знае што се случува, Собранието да дискутира, бараме еден општествено политички консензус во врска со преговорите со Бугарија или било кој друг сосед, изјави Пренџов.

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на својот Фејсбук профил напиша дека заслужуваме сигурна иднина, но и сочувани корени.

– Ние како политичка партија инсистираме македонскиот јазик, македонскиот идентитет, посебноста на македонската историја, заштитата на македонските национални малцинства да бидат јасни црвени линии при преговорите со Република Бугарија. Од тоа нема отстапување, нема назад, стои во објавата на Мицкоски.

Поврзани вести

Лукаревска: Наша единствена алтернатива е ЕУ

Слободен печат

Пукотница во Старата скопска чаршија

Слободен печат

Филипче од Штип: Покажавме дека за нас зборот е збор, го имаме најдоброто за секоја општина

Слободен печат

Ексцентричен тајкун, креатор на најпознатата антивирусна програма, пронајден мртов неколку часа по одлуката за екстрадиција

Слободен печат

Заев тврди дека не разговарал со Ахмети за промена на знамето, грбот и химната

Слободен печат

Заев за новите проекти: Се воведува еколошка такса, ќе се инвестира во обновливи извори

Слободен печат

Остави Коментар