Азербејџан се снабди со српско оружје, запленето од Ерменија

Армијата на Азербејџан / Фото: EPA-EFE/ROMAN ISMAYILOV

Противвоздушните пушки направени во српската фабрика за оружје „Застава Оружје“ во Крагуевац, кои Азербејџан ги заплени за време на неодамнешната војна во Нагорно-Карабах од ерменските сили, се додадени во националното вооружување на Азербејџан и прикажани на неодамна одржаната заедничка воена вежба со Турција.

Според веб-страницата Балканска безбедносна мрежа, видео снимката од вежбата вклучува советско повеќенаменско целосно амфибиско помошно оклопно возило MT-LB со автоматско противвоздушно и противавионско оружје од 20 мм, пренесува Еурактив.

Видео на денот