9 C
Скопје

Анти-ковид мерки во Србија: Угостителските објекти и трговските центри од денеска ќе работат до 18 часот

Од денеска стапуваат во сила новите мерки на Владата на Србија што беа донесени во насока за спречување на ширењето на коронавирусот и ќе траат 10 дена.  

До 3 декември, работното време на угостителските објекти (ресторани, кафулиња, барови, клубови), како и трговските центри, театрите, кината и други културни институции, како и приредувачи на специјални и класични игри на среќа, ќе биде ограничено до 18 часот. Продавниците и другите малопродажни објекти ќе бидат отворени до 21 часот.

Аптеките, бензинските пумпи и угостителските објекти што доставуваат храна, ќе работат без ограничувања.

Сите продавници кои не се наоѓаат во трговски центри, како што се бутиците во белградската улица „Кнез Михајлова” или фризерниците во соседството, но и многу занаетчии, ќе можат да работат, како и во претходната одлука, до 21 часот, изјави за „Блиц” градскиот секретар за  одбрана, вонредни ситуации, комуникација и координација на односите со граѓаните Дарко Главаш.

Тој, исто така, изјави дека по 18 часот, а најдоцна до 21 часот, ќе можат да работат банките.

Прочитајте и...  ААМ: Архитектот Ѓоко Радовановиќ е добитник на наградата за животно дело „Андреја Дамјанов" за 2020 година

Поврзани вести

Ако нема „брат за брат“, барем да има „сирење за пари“

Соња Христовска Угриновска

Попишувачите гарантираат безбедност, а бојкотот казна

Весна Тодоровска

На денешен ден – 23 јануари

Слободен печат

Во прогонство помина осум години, денеска се празнува големиот епископ Ниски

Слободен печат

Израел собори дрон од Либан

Слободен печат

Најпосакуваната професија на пазарот: Колку заработуваат ИТ експертите?

Слободен печат

Остави Коментар