Ангеловски: На Твитер има добри сатиричари, но ја преминуваат црвената линија - Слободен печат

Ангеловски: На Твитер има добри сатиричари, но ја преминуваат црвената линија

Гостин во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“ утрово е Марјан Ангеловски, писател на сатира, добитник на награди, кој вели дека нема доволно простор за објавување на сатирични текстови, но дека треба да се биде упорен.

-Почнав во „Остен“, таму имаше рубрики за афоризми и сатира. Имаше конкурс, испратив афоризми и ми ги објавија, па и рубрика ми доделија. Продолжив по фестивали, каде освоив награди. Влегов во сатирата преку афоризмите, почнав да пишувам и драми и да соработувам во тв емисии- вели Ангеловски.

Сега е поголема слободата, но се уште нема доволно простор за овие жанрови, вели Анегеловски.

-На Твитер многу се претерува, ретко објавувам. Во принцип сатирата има црвена линија која не треба да се премине. Некогаш на Твитер оди и под таа црвена линија на навреда. Модерната сатира треба да е послободна од претходно. Знам дека нема доволно простор и се ограничува слободата- изјави Марјан Ангеловски, писател на сатира.

Прочитајте и...  Лидерот на израелската опозицијата ќе формира Влада без Нетанјаху

Тој во разговорот со новинарката Бубевска прочита и неколку свои афоризми, за бракот и пијанството.

Прочитај повеќе

Столтенберг: Европската унија не може сама, без НАТО, да ја брани Европа

Слободен печат

Николовски: Одиме на фер и демократски предвремени парламентарни избори

Слободен печат

Запленети 100 килограми кокаин во Данска, уапсени 27 лица

Слободен печат

ДИК го усвои Роковникот за спроведување на предвремените парламентарни избори

Слободен печат

Спасовски: Со Република Србија заеднички сме посветени на унапредување на регионалната соработка

Слободен печат

Брисел ги поздрави одлуките на македонскиот Парламент, сега на ред е ЕУ

Слободен печат

Остави Коментар

седум − шест =

Прочитај повеќе

Димовски: На СДСМ му требаше овој закон за амнестија за сè што сторија минативе години

Слободен печат

Пленковиќ: Повторно е ставено на дневен ред проширувањето на ЕУ

Слободен печат

Мишел: Ќе ја потврдиме европската перспектива на регионот

Слободен печат

Дирк Јан Коп: Гледаме простор Северна Македонија да ги започне преговорите за членство, тоа не е случај со Албанија

Слободен печат

Рот: Донесен Законот за ЈО, сега е ред на ЕУ да испорача

Слободен печат

Митрески: Законот за Советoт на ЈО не спаѓа во група закони што се носат со двојно мнозинство

Слободен печат