Ангеловска: Ако енергијата за политичко поентирање се трошеше на работа, многу побрзо ќе се развиваме

Граѓаните се уморни од дневнополитички препирки и ако енергијата која се троши на политички меѓупартиски препукувања и дневно поентирање кон работа и конструктивност, економијата и општеството ќе имаа многу подобри резултати, одговори денеска министерката за финансии Нина Ангеловска на новинарско прашање на дневен настан за обвинувањата за нетранспарентност и несоработка од страна на дополнителната заменик министерка Гордана Димитриескa-Кочоска.

-Сметам дека граѓаните се малку уморни од овие дневно политички обвинувања и обиди за наслови во медиуми наместо да се работи. Не е проблем, ние ги одговараме сите барања, немаме што да криеме, сѐ што работи Министерството за финансии е најтранспарентно, не знам дали била работата потранспарентна. Замислете целата таа енергија која се троши на дневно политички меѓупартиски препирки, препукувања и обвинувања се насочи кон барање на решенија, солуции, конструктивна дебата, замислете како може да се движи нашата земја и да се менува нашиот ментале склоп. Јас би повикала на тоа – со позитивна енергија со желба за работа да се обидеме да ја насочиме енергијата онаму каде што е потребно за доброто на нашата земја и за доброто на граѓаните – рече Ангеловска.

Ангеловска и посочи дека транспрентноста е на највисоко ниво, како и дека до крајот на неделата ќе се пушти новата алатка за транспарентност на јавниот долг.

Прочитајте и...  ВМРО-ДПМНЕ: Прашањата кои ги тиштат припадниците на АРМ вешто се избегнуваат

Прочитај повеќе

„EasyJet“ укинува една третина од работните места

Слободен печат

Нови 25 случаи на коронавирус во Србија, едно лице почина

Слободен печат

Османи: Ако деновиве продолжи интензивната комуникација меѓу партиите, мислам дека може да се сретнеме некаде околу 5 јули

Слободен печат

Кандидатските листи стокмени, се чека датумот за избори

Сите 38 нови пациенти со Ковид 19 се од исти семејства и кластери

Невработеноста во Франција на ниво од 1996 година

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

На малчанскиот бербер му се заканува казна од 10 години до доживотен затвор

Слободен печат

Доколку бидат изземени од мерката „ваучери за домашен туризам“ 800 туристички агенции ќе затворат

Слободен печат

Шекеринска: Избори треба да организираме час поскоро затоа што ни треба држава и институции со полн капацитет

Слободен печат

Новите 24 случаи со Ковид-19 во Скопје се од општините Бутел, Сарај, Чаир, Аеродром, Студеничани, Гази Баба, Шуто Оризари, Кисела Вода и Карпош

Слободен печат

Ќе има казни доколку угостителите покрај укажувањета продолжат да не ги почитуваат протоколите

Слободен печат

Јапонија е „сериозно загрижена“ поради усвоениот закон за Хонгконг

Слободен печат