Африка го искорени вирусот кој предизвикува детска парализа: Болеста сега постои само во две држави

Африка успеа да ја сузбие детската парализа, соопшти африканската регионална комисија. Детската парализа обично се појавува кај децата помлади од пет години, што некогаш води до неповратна парализа. Смртта може да настапи кога се погодени мускулите за дишење.

Болеста сега ја има само во Авганистан и Пакистан. За неа нема лек, но вакцината ги штити децата за време на целиот живот.

Нигерија е последната африканска држава која ја спречи оваа болест, а оваа земја содржеше повеќе од половина од глобалните случаи пред помалку од една декада.

Детската парализа е вирус кој се пренесува од лице на лице, обично преку вода. Може да доведе до парализа и напади на нервниот систем. Повеќе од 95 отсто од жителите на Африка сега имаат стекнато имунитет.

Прочитајте и...  Мерките бавни, загадувањето и натаму царува

Поврзани вести

ВИДЕО| Пендаровски: Неспорна е релацијата меѓу аерозагадувањето и пандемијата

Слободен печат

Универзална сала сепак нема да се руши, Владата со 2 милиони евра ќе помогне да се обнови

Софија ќе признае македонски јазик и идентитет ако Скопје признае бугарски темели на јазикот и идентитетот

Ана Анастасовска

ФОТО+ВИДЕО | Заев: Нема преговори за идентитетот на Македонците и за македонскиот јазик

Слободен печат

Николовски: Познати се дел од претпријатијата и агенциите што ќе се укинат!

Лука Андреев

Вонредна состојба нема да има, границите нема да се затворат, ама казни ќе фрчат!

Мирослава Бурнс

Остави Коментар