5 докажани начини за успешно интервју за работа

Дефинирајте и стремете се кон посакуваниот резултат. Очекувајте предизвикувачки прашања и однапред подгответе нацрт одговор.

Доколку сакате да  ги добиете условите што ги сакате при интревју за работа треба да имате предвид неколку работи: да се подготвите за интервјуто, да направит концепт што би зборувале, да тежнеете кон својата цел, да бидете свесни за своите способности, но да барате повеќе, да не го кажувате први својот став и да бидете благодарни и достоинствени независно од резултатот.

Отидете на интервју што е можно поподготвени

Доколку сакате да преговарате за поголема плата, истражете го пазарот и колку е платена позицијата во другите компании. На овој начин нема да го  потцените трудот и вашите квалификации или да барате повеќе од пазарната цена. Да ги знаете релевантните информации вклучува факти во вашиот арсенал за да ви помогне да ги имате аргументите за вашето тврдење.

Прочитајте и...  Беквалац го одржа првиот настап по пандемијата: На публиката и приреди ноќ за паметење! (ВИДЕО)

Направете концепт што би сакале да потенцирате

Направете си концепт за да разговарате течно пред да започнете некој предизвик за разговор или преговарање. Напишете став опишувајќи како сакате да тече разговорот. Ова не треба да биде сценарио, но треба да се фокусирате на емоционалните реакции на сите вклучени. Дали сакате вашиот шеф да го напушти интервјуто, да има позитивно мислење за вашата работа и на вашето барање за повеќе пари? Дали сакате да оставите чувство за почит, ултиматум во интервјуто?

Тежнејте кон својата цел

Поставувањето цел пред какво било преговарање  е поголема веројатноста да предвидите позитивен одговор, а исто така помага да ги вратите преговорите на добар пат ако тие отстапат од посакуваниот тек. Дефинирајте и стремете се кон посакуваниот резултат. Очекувајте предизвикувачки прашања и однапред подгответе нацрт одговор. Во секое преговарање, имањето предвид на слабостите во вашиот став е првиот чекор за надминување на истите. Ако бевте од другата страна, што би сакале да знаете? Какви проблеми ќе имате? Кои фактори можат да имаат негативен одговор? Очекувајте ги предизвиците со кои ќе се соочите, запишете ги вашите идеални одговори и што е најважно, вежбајте позиција лице-в-лице.

Прочитајте и...  Која храна што ја јадат луѓето може да ја јаде и вашето куче?

Знајте кои се вашите способности, но секогаш барајте повеќе

Во секое преговарање, општо правило е дека првиот човек што ќе ги каже барањата губи. Сепак, има случаи кога покажувањето став е неизбежно. Ако ве прашаат идеална плата пред да добиете понуда за работа, на пример, ќе мора да одговорите. Треба да ја знаете крајната граница на она што би го прифатиле, но сепак имајте на ум дека секогаш треба, без исклучок, да започнете со поголема сума. Верувајте во вашата вредност и способност. Бидете сигурни во вашата подготвеност да заминете ако не ви се прифати платата што ја барате.

Бидете благодарни и достоинствени, без оглед на исходот

Одење на вистинскиот пат, дури и кога не го добиеме идеалниот исход, е клучно. Ниту едно договарање не вреди да се изгуби нервот или вашето достоинство. Доброто преговорање му покажува на вашиот шеф, вашите колеги и вашите деловни врски дека е одлична работа за која треба да разговарате во иднина. Професионализмот инспирира доверба. Завршете го секое преговарање со благодарам за сè – без разлика дали е во живо или на е-пошта.

Прочитајте и...  Десет брилијантни писатели на кои им била ускратена Нобеловата награда!

Прочитај повеќе

Ѕвездата од серијата „Бубалици“ призна дека никогаш не ја гледала серијата и дека имала мали „чудни“ ритуали

Слободен печат

Двејн Џонсон му се обрати на Доналд Трамп: Каде се наоѓаш, каде е нашиот лидер да пружи рака на скршената држава? (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Мета – американскиот милијардер: Оваа „дипфејк” снимка го преплави интернетот во Русија (ВИДЕО)

Слободен печат

Тупурковски: Есма сакаше да ни ја препише куќата (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Принцот Чарлс: Се извлеков, имав голема среќа

Слободен печат

Најжешкиот танц на Анастасија Ражнатовиќ досега: Новопечената тетка замеша со задникот! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ѕвездата од серијата „Пријатели“ ја загуби битката со ракот – Почина во домот на најдобрата пријателка

Слободен печат

Беквалац го одржа првиот настап по пандемијата: На публиката и приреди ноќ за паметење! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Сара Џесика Паркер заврши на суд – Нејзината работничка ја обвини дека е лоша газдарица!

Слободен печат

Дани Димитровска е вистински доказ дека годините се само бројка: Погледнете колку полни денес! (ФОТО)

Васко Спасоски

Кајли Миног повеќе заработува од продажба на производи отколку од пеење: На патот и стои само – Кајли!

Слободен печат

Четири успешни приказни со пораки за безбедност на работното место – Заштитата е на прво место! (ВИДЕО)

Васко Спасоски