23 лица загинаа во Пакистан откако автобус падна во провалија

Сообраќајна несреќа / Фото: EPA-EFE/Stringer

Најмалку 23 лица загинаа денеска во пакистанскиот дел на Кашмир откако автобус се излизгал од планински пат и паднал во длабока провалија, соопшти полицијата.

-Несреќата се случила во областа Пуландри, во хималајската област Кашмир, изјави високиот полициски функционер Фајаз Абаси, пренесен од американските медиуми.

Абаси изјави дека неколку повредени патници во несреќата се пренесени во блиската болница. Не е јасно што ја предизвикало несреќата, а полицијата стравува, како што се наведува, дека бројот на загинатите патници може да се зголеми, бидејќи дел од повредените патници се во критична состојба.

Сообраќајните несреќи се вообичаени во планинскиот дел на Кашмир и на други места во Пакистан, а тие често се припишуваат на лошо одржуваните возила и патишта, како и на широко распространето непочитување на сообраќајните правила.

Извор: МИА

Видео на денот