Зошто е потребна дополнителна хидратација на кожата - Слободен печат
ЕспресоУбавина

Зошто е потребна дополнителна хидратација на кожата

Дали сте се запрашале што се случува когa кожата не е доволно хидрирана?

Кожата е постојано изложена на надворешни услови и затоа и е потребна дополнителна хидратација.

Негативниот ефект на лошата хидратација не може да се види веднаш, но може да се забележат некои мали промени, на пример појава на лишаи на одредени делови на кожата. Лосионите и кремите, покрај хидрирањето на кожата, ја задржуваат водата и на тој начин ја штитат кожата од сушење.

Поради недостаток на вода подолго време, површинскиот слој престанува да ја штити кожата од надворешни фактори. Потоа, на површинскиот слој може да се забележат воспалителни процеси како црвенило и воспаление на одредени делови од кожата.

Доколку кожата подолг временски период не добива доволно заштита или хидратација, ќе стане сува, безживотна и ќе ја изгуби еластичноста, а сето тоа ќе предизвика појава на предвремени брчки и иритирана кожа. После ваквите промени таа тешко може да се обнови.

Затоа кожата мора редовно да се негува со лосиони и креми за да не дојде до нејзино оштетување, кое може да доведе до посериозни проблеми.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Слични артикли

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close