Зошто е потребна дополнителна хидратација на кожата

Кожата е постојано изложена на надворешни услови и затоа и е потребна дополнителна хидратација.

Негативниот ефект на лошата хидратација не може да се види веднаш, но може да се забележат некои мали промени, на пример појава на лишаи на одредени делови на кожата. Лосионите и кремите, покрај хидрирањето на кожата, ја задржуваат водата и на тој начин ја штитат кожата од сушење.

Поради недостаток на вода подолго време, површинскиот слој престанува да ја штити кожата од надворешни фактори. Потоа, на површинскиот слој може да се забележат воспалителни процеси како црвенило и воспаление на одредени делови од кожата.

Доколку кожата подолг временски период не добива доволно заштита или хидратација, ќе стане сува, безживотна и ќе ја изгуби еластичноста, а сето тоа ќе предизвика појава на предвремени брчки и иритирана кожа. После ваквите промени таа тешко може да се обнови.

Прочитајте и...  Стана мајка на 45 години и целосно се посвети на семејството и здравиот начин на живот: Ева Лонгорија ја одржува витката линија дури и во карантин! (ФОТО)

Затоа кожата мора редовно да се негува со лосиони и креми за да не дојде до нејзино оштетување, кое може да доведе до посериозни проблеми.

Прочитај повеќе

Историски настан: Астронаутите на Спејсикс и НАСА пристигнаа на вселенската станица (ВИДЕО)

Слободен печат

РЕЦЕПТ: Кифлички со јогурт

Слободен печат

Свештеник одржа миса на Фејсбук, но не забележа дека стиснал погрешно копче (ВИДЕО)

Слободен печат

Ана Николиќ го прифати предизвикот на Цеца: Објави неодолива фотографија од детството!

Слободен печат

Урнебесно! Андрија Милошевиќ ги запали социјалните мрежи со новиот предизвик! (ВИДЕО)

Слободен печат

Не тато, застани немој – Погледнете како овој пензионер и покрај карантинот отиде на кафе – КАКО ГОСПОДИН! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Битлси“, Блонди „U2“: Погледнете како би изгледале омотите на славните музички албуми во време на коронавирус! (ФОТО)

Слободен печат

Неверојатно куче посвоило бебе опосум од кое не се одвојува ниту денес (ВИДЕО)

Слободен печат

Убедени се дека така ќе им биде полесно: Истражување открива зошто луѓето изневеруваат

Слободен печат

Анџелина има сериозна здравствена криза? Светските медиуми пишуваат за актерката, причината е тажна, а асистентките се во паника!

Слободен печат

Коронавирусот го откажа и доделувањето на Тони наградите

Слободен печат

Ава Карабатиќ продава разголени фотографии за 50 евра: „Се сликав како се валкам на креветот“

Слободен печат