-2 C
Скопје

Земан побара од БИС имиња на руски шпиони и операции во Чешка

Чешкиот петседател Милош Земан побара од локалната служба за безбедност БИС имиња на руски разузнавачи во Чешка, нивни чешки соработници и информации за разузнавачки операции „во живо”, објави чешкиот јавен радио сервис Радиожарнал.
Според Радиожарнал, овие барања се опасни за Безбедносната информативн аслужба, бидејќи доколку ги предаде на претседателот, чии најблиски соработници немаат проверка за тајни податоци, а имаат деловни и политички врски во Русија, таа ќе ги открие своите извори и детали за работењето во „живо”.
БИС, која ова необично барање од шефот на државата го доби оваа есен, побара од пратениците од Одборот за контрола на тајните служби да проценат дали таквите информации можат да бидат предадени на претседателот.
Извор:МИА
Прочитајте и...  Земјотрес почувствуван во гостиварскиот регион

Поврзани вести

ВИДЕО: И покрај строгите епидемиолошки мерки со црковни ѕвона и пред илјадници луѓе, Вучиќ го откри споменикот на Стефан Немања во Белград

Слободен печат

Трајанов: Попишувачите да бидат вакцинирани

Слободен печат

Заев најави изборен српски јазик во училиштата, Ковачев посакува бугарски со иронична честитка

Слободен печат

Недолични фотографии повторно кружат на интернет: „Јавна соба“ стана јавен срам

Како успеа Израел да обезбеди повеќе вакцини отколку што е потребно?

И.И.

Со години боледуваше од Кронова болест, почина пејачот Игор Пармаковски

Слободен печат

Остави Коментар