Зеленски: Украина воведува визи за Русите

Володимир Зеленски
Володимир Зеленски / 15 јуни 2022 / Фото: EPA-EFE/SERGEY DOLZHENKO

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска соопшти дека неговата земја има намера да воведе визи за Русите од 1 јули.

„Украина воведува визен режим за граѓаните на Руската Федерација“, објави Зеленски на својот канал на апликацијата Телеграм.

Тој рече дека новото правило ќе стапи во сила следниот месец.

Извор: МИА

Видео на денот