9 C
Скопје

Вучиќ: Покрај вакцини, набавуваме и лек против коронавирус кој чини многу скапо

Александар Вучиќ, претседателот на Србија, денеска изјави дека земјата набавува и два лека кои помагаат од лечењето од коронавирус.

Лековите ги имале набавено само Германија, Чешка и Унгарија, и според Вучиќ, чинат неколку илјади евра.

„Набавивме лек кој е многу скап, и кој чини неколку илјади евра. Тој се дава на многу тешки случаи. Едниот го имаат набавено само Германија и Чешка, а другиот Германија, Чешка и Унгарија. Само тие земји во Европа. Станува збор за Бамлавинап и Регенерор. Функционира така што успева вирусот го извлече од вашиот организам“, рече Вучиќ.

Тој уште еднаш апелираше до граѓаните да се пријават за вакцинација, и да не ги слушаат шпекулациите дека вакцините не се ефикасни.

Прочитајте и...  Пресуда за „Трезор"

„Ве молам не ги слушајте оние кои велат дека даваме шеќер и вода, или само обична вода. Па коронавирусот не чини неколку милијарди евра. Зарем мислите дека се шегуваме“, вели српскиот претседател.

Поврзани вести

Зариф во писмо до Гутереш: Инцидентот во Натанц е нуклеарен тероризам

Слободен печат

Постојат индикации дека во Србија пристигнал бразилскиот вирус: Многу млади се на респиратори

Слободен печат

ВИДЕО | Разговор со Ивана Драгшиќ за книга која дава предлози за подобра иднина и за култура на солидарност

Александра Бубевска

ВИДЕО | Најголем дел од апликантите на повикот на ФИТР се компании кои првпат конкурираат, разговор со Тања Илијевска

Слободен печат

Прва жена шеф на најстарата светска агенција: Галони нова главна и одговорна уредничка на Ројтерс

Слободен печат

Славчо најавува облачно време со дожд и грмежи

Слободен печат

Остави Коментар