16 C
Скопје

Вучиќ: Најтежок ден за Србија од почетокот на пандемијата

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ рече дека според податоците за коронавирусот до 20.30 часот има близу 5 илјади хоспитализирани лица во болниците, дека ова е најтешкиот ден за Србија, пренесе Бета.рс.

-Ова е најголем број на заразени луѓе досега. Во моментов имаме над 4800 лица во болниците, сите наши болнички капацитети се полни- рече тој.

Вучиќ најави дека Србија ќе се обиде да набави повеќе дози вакцини против коронавирус.

-Постојат три причини за вакцините, тоа е да се спасат животите на луѓето. Другата работа е што ќе ја спаси нашата економија, а третата е дека ќе ги спаси младите- рече Вучиќ.

Тој изјави дека вакцинацијата нема да биде задолжителна, дека вакцината ќе ја примаат оние на кои им е потребна здравствена заштита, армијата и полицијата.

Прочитајте и...  Презентирана фотографијата со изгледот на зградите кај „Холидеј Ин“

-Само би ги замолил оние што велат дека коронавирусот не постои да не бараат да ги чуваме во болница 50 – 60 дена. Не е фер кон лекарите и државата- рече Вучиќ.

Извор: Бета.рс

Поврзани вести

Црни рекорди за Грција: Најголем број на починати и приклучени на апарати

Слободен печат

Лажен агент за недвижности 6 пати продал ист стан, агенциите загрижени за својот углед

Слободен печат

Богдановиќ за спорниот проект кај „Холидеј Ин“: Двајца охриѓани ни ја попречија постапката во Уставен

Слободен печат

ФОТО | Музеј на „воени трофеи“: Алиев се сликаше покрај шлемовите на убиените ерменски војници

Слободен печат

Повторно рестрикции во водоснабдувањето за сите потрошувачи во Тетово

Слободен печат

Се ограничуваат трошоците на државните функционери за угостителски услуги

Слободен печат

Остави Коментар