ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА: Студено и променливо облачно време

Ладно време луѓе со шал и капа / Фото: Слободен печат - Драган Митрески

Во Македонија утрово е студено, а преку денот не очекува променливо облачно со сончеви периоди. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Утринската температура ќе се движи во интервал од -6 до 2 степени, а дневната од 3 до 10 степени.

Во Скопје променливо облачно време со слаб северен ветер. Температурата ќе се движи од -3 до 7 степени.

Наредните денови следува облачно време со повремени локални врнежи од дожд, на планините од снег. Ќе дува слаб до умерен, наместа повремено засилен ветер претежно од североисточен правец.

Видео на денот