ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО I Убиен е поранешен мексикански гувернер: Напаѓачот го застрелал од грб во тоалет во ресторан

Поранешниот гувернер на мексиканската држава Халиско, кој беше убиен во петокот наутро, беше ликвидиран во бањата на ресторан на плажата на одморалиштето Порто Валијарте, пренесуваат мексиканските медиуми.

Државниот правобранител рече дека нападот се случил кога Сандовал Диаз ја напуштил масата за да оди во тоалет, таму бил нападнат од позади, очигледно од двајца мажи со огнено оружје.

За време на прес-конференцијата властите објавија дека Аристотелс Сандовал имал тим телохарнители.

“Тој имаше во својот тим имал 15 телохранители, како и блиндирани возила. Тој беше заштитен според законот од службени лица и поранешни службеници со неговиот тим за безбедност”.

Пукањето продолжило сè додека телохранителите се обидувале да го пренесат Сандовал во болницата, пренесе АП.

Сандовал беше гувернер од 2013 до 2018 година, но тој беше во сенка на картелот Халиско, кој стана еден од најмоќните во земјата, сеејќи смрт и одмазда.

Денес, овој картел се натпреварува за превласт со картелот Синалоа, чиј шеф беше озлогласениот Ел Чапо.

Видео на денот