18 C
Скопје

Во Софија очекуваат Радев да предаде нов мандат за состав на влада, од БСП најавуваат враќање на мандатот

Бугарскиот претседател Румен Радев ќе предаде претпладнево трет мандат за формирање влада на парламентарната група на Бугарската социјалистичка партија. Одлуката на Националниот совет на БСП е веднаш да го врати мандатот, со што завршува уставната постапка за влада во рамките на 45-то Национално собрание.

Според бугарските закони, претседателот на државата ќе мора да назначи привремена влада, да го распушти Националното собрание и да распише нови избори.

Претседателот Радев попладнево ќе одржи консултации со парламентарните сили во врска со измените и дополнувањата на Изборниот законик усвоени од 45-то Национално собрание, со цел да се запознае со номинациите предложени од нив за состав на ЦИК.

Со указ, шефот на бугарската држава одобри правила за спроведување јавни консултации и постапка за назначување на составот на ЦИК.

Поврзани вести

Бум на криптовалутите: Етериумот се доближува до 4.000 долари, биткоинот ја помина магичната граница

Слободен печат

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 436 пациенти

МИА Агенција

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани девет пациенти

МИА Агенција

Италијанската крајбрежна стража пресретна четири брода со 500 мигранти

МИА Агенција

Груби: Ние направивме сè, редот е на ЕУ

МИА Агенција

Гир: Време е да се оди напред

Остави Коментар