Во рок од три месеци, речиси 8 милиони Бразилци останале без работа

Најмалку 7,8 милиони Бразилци во периодот март – мај ги загубиле своите работни места, покажуваат најновите податоци на државната статистичка служба, во која се вели дека стапката на вработеност кај работоспособното население опаднала под 50 проценти.

Бразилскиот Институт за географија и статистика ИГБЕ го објави својот квартален извештај во кој се прикажува рекорден број на луѓе кои ги загубиле работните места, од кои 5,8 милиони биле во неформалниот сектор, пренесува Си-Ен-Ен.

„За првпат во серијата години на истражувања, стапката на вработеност е под 50 проценти”, се вели во наодите на институтот.

На крајот на мај, вработеноста во формалниот и неформалниот сектор изнесува 49,5 проценти.

„Откако собирањето податоци почна во 2012 година, тоа никогаш досега не се случило”, се додава во соопштението на ИГБЕ.

Прочитајте и...  Приведен секретарот на бугарскиот претседател Радев

„Тоа значи дека работи помалку од половината од работоспособното население”, додава Институтот.

Во Бразил, работоспособен се станува од 14-годишна возраст.

Прочитај повеќе

Северна Кореја: Разговори со САД би му користеле само на Вашингтон

Слободен печат

Стејт департмент: Одобрена продажба на борбени авиони Ф-35 на Јапонија

Слободен печат

Нови 1.3 милиони отпуштени работници во САД бараат помош за невработени

Бојана Нојиќ

Уште една експлозија во околината на Тенхеран

Слободен печат

Три дена до завршување на предизборната кампања, „Можеме” и „Обнова” ветуваат дека по 15-ти јули доаѓаат најдобрите четири години

Слободен печат

Речиси две недели имаме стабилен бројот на активни случаи на Ковид-19, болничките капацитети доволни за прием на пациенти

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Сончево време со умерена облачност, температура до 35 степени

Слободен печат

Курсна листа на НБРМ: Колкава е вредноста на еврото денеска?

Слободен печат

Грчките демонстранти ја нападнаа полицијата, во тензична атмосфера донесен законот за јавни собири (ВИДЕО)

МИА Агенција

Мајка херој: Пред да загине во пожар – го фрли од тераса тригодишниот син, го фати маринец и го спаси (ВИДЕО)

Слободен печат

Седум судански министри поднесоа оставка

Слободен печат

Дел од Карпош утре без вода

Слободен печат