Во Кина шест нови случаи на коронавирус, Вухан без новозаразени

Фото: ЕПА

Кинескиот град Вухан кој беше епицентар на заразата на коронавирусот, ниту денеска нема нови случаи на зараза.

Втор ден по ред нема ниту хоспитализирани кои се заболени од Ковид-19.

Во остатокот од Кина се забележани шест нови случаи, од кои три лица дошле од странство, а три се од североисточната провинција Хеилоџијанг, на границата со Русија.

Во Кина 13 ден по ред не е забележан ниту еден смртен случај од последиците на коронавирусот.

Околу 1.000 луѓе се под мерка самоизолација, а тоа се оние за кои постојат сомневања дека се заразени или се тестирани позитивно, но немаат симптоми.

Кина досега регистрираше вкупно 82.836 заразени од кои 4.633 починаа од последиците на вирусот, иако како и во други земји, многу случаи не се регистрирани.

Видео на денот