Власи: Ни Србија ни Косово не се заинтересирани за конечен договор

Азем Власи
Српскиот политиколог Азем Власи/ Фото Youtube Screenshot

Политичкиот аналитичар Азем Власи смета дека ниту претставниците на Србија, ниту на Косово не се заинтересирани за постигнување конечен договор со кој би се нормализирале односите, кои, според него, се на најниска точка, пренесува Бета.рс.

Тој во интервју за агенцијата Бета оцени дека односите меѓу Косово и Србија се „ненормални“ и можеби на најниската точка од почетокот на разговорите во Брисел за нормализација на меѓусебните односи.

„На почетокот на разговорите имаше ентузијазам дека процесот ќе оди напред, дека ќе има помирување, дека се приближуваме до конечен договор, сега се чини дека сме далеку од тоа, во Брисел, отколку што го носат поблиску“, рече Власи.

„Вучиќ постојано вели дека нема да го признае Косово“

Тој гледа проблем на српската страна, бидејќи, како што рече, претседателот на Србија, Александар Вучиќ постојано повторува дека Србија никогаш нема да го признае Косово, а не се знае што ќе се смета за нормализација доколку нема меѓусебно признавање.

Според Власи, Вучиќ наводно се залага и за компромисно решение каде, според него, секоја страна, а не кажува конкретно „и Србија и Косово“, би добила нешто, наместо албанската страна да добие сè, како што претседателот на Србија сè уште истакнува, без да каже за каков компромис мисли.

Власи наведува дека двете страни од различни причини и мотиви не брзаат во процесот на дијалогот.

„Косовската страна, бидејќи сега на власт е владата, која треба да решава други внатрешни проблеми, а во спротивно, според нејзините позиции, гледа дека финалето на разговорите е далеку, па затоа не се брза да не направи некои грешки и дајте аргументи на опозицијата во Косово да ја критикува“, рече Власи и додаде дека оваа влада е радикална во однос на дијалогот и дека сега не смее веднаш „да се спуштаме на полето на реалната политика“.

Според него, има проблем од српска страна и Србија уште помалку брза во дијалогот, пред се поради изборите што ги има во април.

„За да го придобие електоратот во Србија, Вучиќ и оние околу него дополнително ќе ги радикализираат позициите во смисла „да не го даваме Косово, тоа е лажна држава, тоа е јужна српска покраина која Србија никогаш нема да ја признае“, па затоа позициите се секој мотив и причини, тој не брза побрзо да го заврши дијалогот со конечниот договор“, рече Власи.

Видео на денот