Вкупно 7217 активни случаи на ковид-19 кај нас

Ковид-центар во Скопје / Фото: EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Вкупно 7217 активни случаи на ковид-19 има во државата, откако вчера беа регистрирани 601 нов случај на заболени. 

Согласно последниот извештај на Министерството за здравство, досега во земјата се направени 1 404 750 тестирања на ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 205 623.

Оздравени се вкупно 190 570 пациенти, а починале 7217 лица. Бројот на активни случаи изнесува 7836.

Во текот на вчерашниот ден беа регистрирани 601 нов случај на ковид-19, од направени 4501 тестирања.

Оздравени се 304 пациенти, а починале 13 лица. Најмногу новозаболени повторно има во Скопје, каде вчера беа регистрирани нови 217 случаи. Потоа следува Битола со 68, Велес 34, а Кавадарци и Куманово по 31.

Извор: МИА

Видео на денот