ВИДЕО | Несреќа во синагога близу Ерусалим: Најмалку 60 верници се повредени, од кои десетина се во критична состојба

Фото: EPA-EFE/FILIP SINGER

Најмалку 60 верници се повредени, од кои неколку критично, кога вечерва во преполна синагога во еврејска населба на Западниот брег се срушил просторот за седење, соопшти израелската служба за итна помош „Маген Давид Адом“.

Инцидентот се случил во населбата Гиват Зев, северно од Ерусалим, јавува Ројтерс.

Портпаролот на службата за итна помош рекол дека околу 10 луѓе се здобиле со сериозни повреди.

Според портпаролот на полицијата, 650 верници во тоа време биле во синагогата, за почеток на еврејскиот празник Шавуот

На снимките од безбедносните камери на канал 12 се гледа како преполниот балкон се руши и како луѓето паѓаат едни врз други, наведува агенцијата.

Видео на денот