17.8 C
Скопје

ВИДЕО | Несреќа во синагога близу Ерусалим: Најмалку 60 верници се повредени, од кои десетина се во критична состојба

Најмалку 60 верници се повредени, од кои неколку критично, кога вечерва во преполна синагога во еврејска населба на Западниот брег се срушил просторот за седење, соопшти израелската служба за итна помош „Маген Давид Адом“.

Инцидентот се случил во населбата Гиват Зев, северно од Ерусалим, јавува Ројтерс.

Портпаролот на службата за итна помош рекол дека околу 10 луѓе се здобиле со сериозни повреди.

Според портпаролот на полицијата, 650 верници во тоа време биле во синагогата, за почеток на еврејскиот празник Шавуот

На снимките од безбедносните камери на канал 12 се гледа како преполниот балкон се руши и како луѓето паѓаат едни врз други, наведува агенцијата.

Поврзани вести

Денес се празнува Ден на Светиот Дух – понеделникот по педесетница

Ирена Трајкова

Шведскиот премиер соочен со гласање за недоверба

Слободен печат

Папата повика на воспоставување хуманитарни коридори во Мјанмар

Слободен печат

ФОТО | Црн Дрим во Струга стана син

Слободен печат

Две лица загинаа во соoбраќајка на патот Штип-Крупиште

Слободен печат

Трагедија на Паличко Езеро: Се удавил маж, телото сѐ уште не е пронајдено

Слободен печат

Остави Коментар