Бобан Николов го одигра скоро целиот меч во триумфот на Шериф против Брага/Тираспол, Молдавија/17 февруари 2022/Фото: EPA-EFE/DUMITRU DORU

Денеска во првиот натпревар од плеј-оф фазата за пласман во осминафиналето на Лига Европа екипите на Барселона и Наполи ремизираа 1:1 на стадионот „Камп Ноу“. Потсетување дека од оваа сезона не важи повеќе правилото „гол на гости“.

После првото полувреме водеа гостите со погодокот Зиелински во 29 минута, а важен придонес во тој погодок имаше и македонскиот репрезентативец Елиф Елмас.

Нашиот играч настапи до 84 минута кога беше заменет од Руи, а претходно во 59 минута каталонскиот гигант израмни преку Торес од пенал.

Реванш средбата помеѓу Наполи и Барселона на стадионот „Диего Армандо Марадона“ во Неапол ќе се игра за седум дена.

Бобан Николов одигра 89 минута во триумфот на молдавскиот Шериф на домашен терен против португалската Брага. Стрелци на головите беа Тили од пенал во 43 минута и Траоре во 83 минута на дуелот во Тираспол.