8 C
Скопје

ВИДЕО | Една е мајка: Жена во Турција ги фрли четирите деца низ прозорец за да ги спаси од пожар

Жена во Турција ги спаси своите четири деца така што во текот на пожар кој ја зафатил нејзината зграда ги фрлила од третиот кат.

Семејството живеело во петкатница во истанбулскиот кварт Есенлер, кој во средата бил зафатен од пожар.

Минувачите и станарите од зградата под нивниот прозорец простреле прекривка за да ги фатат децата. Итната служба подоцна децата ги префрлила во болница.

„Прво видовме како се крева црн чад. Потоа ги слушнавме децата како викаат од прозорецот и веднаш ја отворивме прекривката. Жената ги фрлаше децата низ прозорец, а ние ги фаќавме“, вели еден сведок на настанат, пренесува Скај Њуз.

Мајката превентивно е префрлена во болнциа, но подоцна е потврдено дека ниту таа ниту децата имале некакви повреди.

Прочитајте и...  Владата ќе соопшти детали за шестиот пакет, туристичко-угостителскиот сектор на протест

Од зградата во пламен се спасени уште две деца и две возрасни лица. Пожарот подоцна го изгаснале противпожарните служби.

Поврзани вести

ВИДЕО I Русија ја активира северната флота: Целта е да се заземат стратешките точки на Арктикот по секоја цена

Слободен печат

Повторно се тресеше Хрватска: Земјотрес е забележан и во Словенија

Слободен печат

ВИДЕО I Заврши судењето за убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд: Војска и хеликоптери низ улиците на САД, Дерек Шовин е виновен

Слободен печат

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: 12-годишно девојче oд Велес, брутално нападнато од својата врсничка додека останатите гледаат и снимаат со телефон

Слободен печат

Кинеската вакцина е 93 отсто ефикасна во спречување на хоспитализација: Не е забележам ниту еден смртен случај

Слободен печат

Вработен во казино играл со пари што ги извадил од апарати, „се покрил“ со 5.000 службени евра

Слободен печат

Остави Коментар