Ветеран пронајден мртов во замрзнувач со заверена изјава од нотар: СОПРУГАТА НЕ Е ВИНОВНА

Кога починала Џејн Сурон-Матерс во ноември годинава, полицијата од градот Тоела во државата Ута го пронашла телото на нејзиниот сопруг Пол во замрзнувачот во нивниот дом.

Но, тоа не е сè. Полицијата пронашла заверена изјава, или документ во кој се вели дека сопругата не е одговорна за неговата смрт, пренесува Си-Ен-Ен.

Ја примала неговата пензија?

Инспекторите овие денови објавија дека Пол Матерс починал уште пред десетина години и испитуваат дали неговата сопруга ја добивала пензијата од ветеранот по неговата смрт.

Наредникот Џереми Хансен од полицискиот оддел Тоел, вели дека истражителите покренале судска истрага и сега го чекаат финансискиот записник.

Изјава заверена од нотар

Полицијата верува дека Пол Матерс починал помеѓу 4 февруари 2009 година и 8 март 2009 година, а страдал од терминална болест. Пред да умре, Матерс напишал своерачна изјава дека неговата сопруга не е одговорна за неговата смрт и ја заверил кај нотар во декември 2008 година.

Прочитајте и...  Чавушоглу: Турција очекува туристи од Русија

-Истражителите пронајдоа белешка што ја заверил лично Матерс, но нотарот ја заверил без притоа да ја прочита внимателно- изјавил Хансен.

Џејн Сурон-Матерс (75) починала во ноември, од навидум природна смрт.

Прочитај повеќе

Кој е посилен од државата?

Чулев: СВР Струмица ги истражува донациите и дали лицата кои ги делеле ги почитувале мерките за Ковид-19

Слободен печат

Кумановци горди на двајцата доктори сограѓани беа дел од тимовите за трансплантација на срце и бубрези

Слободен печат

Протести во Минск против кандидатурата на Лукашенко за шести мандат

Слободен печат

Во Грција основните училишта и градинките се отвораат од 1 јуни

Слободен печат

Манчевски: Ако нема избори на 21 јуни, тогаш мора да се продолжи вонредната состојба

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Се слави во Чаир: Оро за време на полициски час? (ВИДЕО)

Слободен печат

Скоро пет и пол милиони лица заразени со Ковид-19

Слободен печат

Земјотрес го погоди Иран, најмалку 6 лица повредени

Слободен печат

Јовески: Поради новонастаната состојба одредени дејствија се одлагаат или не се преземаат

Слободен печат

Најмалку 107 лица заразени со коронавирус на миса во Франкфурт

Слободен печат

Драма во Сараево: Мечка се бори за својот живот, едно младенче е фатено, другото се уште се бара (ВИДЕО)

Слободен печат