Велковски и Риека финалисти во Купот на Хрватска (ВИДЕО)

При негатива од 0:2 во игра влезе македонскиот репрезентативец со кој се доби на поголема цврстина и сигурност во домашната одбрана…

Вечерва екипата на Риека во полуфиналето од хрватскиот куп успеа со 3:2 да го совлада составот на Осиек.

Гостите водеа со 0:2 благодарение на головите на Бочкај реализирани во 17 и 48 минута од средбата.

Одбраната не беше на највисоко ниво во домашната екипа, па доби на поголема цврстина и сигурност со влегувањето на македонскиот репрезентативец Дарко Велковски во 54 минута од мечот.

120 секунди подоцна гостите останаа без играч помалку на теренот и тоа го искористија ривалите за целосен пресврт. Намали Муриќ, па израмни Чолак од пенал, а во една контра која ја започна Велковски конечниот епилог го постави Јатеке (86`).

Во финалната битка за трофејот во куп натпреварувањето во Хрватска противник на Риека ќе биде Локомотива Загреб која претходно со 3:1 го елиминираше Славен Белупо.

Прочитајте и...  Де Бласио: „УС Опен“ ќе се одржи, но без публика!

Прочитај повеќе

Двајца фудбалери на Македонија ЃП позитивни на корона, четворица во изолација

Слободен печат

Ред Бул дефинитивно ја затвори вратата за Себастијан Фетел

Слободен печат

Надал си постави нова цел, 25 грен слем титули

Слободен печат

Стартот на Бундеслигата е закажан за септември

Слободен печат

Шкендија ја темпира формата со пет пријателски натпревари

Слободен печат

Кипарската Докса го промовираше Шишковски

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Турски или дански предизвик за Jунајтед во Лига Европа

Слободен печат

Хувентуд и Димитријевиќ против Партизан, Уникс Казан, Венеција..!

Слободен печат

Вујин и официјално нов ракометар на Вардар

Слободен печат

Потврдени уште две трки во Формула 1

Слободен печат

ЛШ: Тежок пат за Јувентус и Барса, Аталанта на ПСЖ!

Слободен печат

Де Бласио: „УС Опен“ ќе се одржи, но без публика!

Слободен печат