Ужасен биланс од нападот на карневалот во Германија: Од 35-те хоспитализирани, дури половина се деца

Триесет и пет лица, од кои половина деца, денес се хоспитализирани, еден ден откако автомобил влета во карневалска поворка во Германија. Возачот, 29-годишен државјанин на Германија од таа област, исто така се наоѓа во болница поради тешки повреди на главата, рече портапролот на полицијата Хенинг Хин.

Полицијата продолжува да ги бара мотивите за неговиот напад, за кој верува дека е намерен.

– Не можеме ништо прецизно да кажеме за неговите мотиви – рече Хин за новинарите, додавајќи дека полицијата уште не можела да го испита осомничениот поради неговата здравствена состојба. Полицијата на Северне Хесен соопшти дека се повредени 18 деца.

Покрај 35-те повредени кои за текот на ноќта се сместени во болница, уште 17 лица се лекувани и испратени дома, по инцидентот кој вчера попладне се случи во Фолскмарсен, во близина на градот Касел.

Прочитајте и...  Фон дер Лајен: ЕУ ќе обезбеди над 15 милијарди евра за борба против Ковид-19 во трети земји

Ширум Германија вчера се одржани карневалски прослави, а најголемите беа во Келн, Дизелдорф и Мајнц. Фолксмарсен кој има 7 илјади жители, се наоѓа во централниот дел на Германија, во сојузната држава Хесен.

Хесен се уште е во шок поради минатонеделниот расистички оружен напад во предградие на Франкфурт, во кој 43-годишен Германец уби девет лица со имигрантско потекло, а потоа и својата мајка и себе.

УЖАС ВО ГЕРМАНИЈА: Автомобил влета во карневалска поворка, најмалку 30 повредени

Детали за инцидентот на карневал во Германија: Возачот намерно влетал во карневалската поворка

Прочитај повеќе

Рекорден број на новозаразени од коронавирус во Русија

Слободен печат

Откриена измама во Германија за достава на 10 милиони маски

Слободен печат

Спасовски: Поминавме многу премрежја во минативе 27 години, да останеме обединети

Лицата со кардиолошки заболувања со зголемен ризик, следењето на препораките од кардиолозите клучни во заштитата

Почувствувам земјотрес во југозападните делови на Македонија

Македонија одбележува 27 години од приемот на земјава во ОН

Горан Наумовски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Димитров: Последниот процес од затворање на македонското прашање ќе бидат билатералните односи и развивање на пријателството со Бугарија

Бојана Нојиќ

Филипче: Да ги заштитиме здравствените работници

Отворено писмо од средношколец до министерот Адеми: Барем еден ден ставете се на наше место и погледнете со какво он лајн лудило се соочуваме

Слободен печат

Ноќеска МВР уапси 19 граѓани

Џонсон е во стабилна состојба

Слободен печат

Черепналкова – Трајкоска: „Заедно дома“ поттикнува креативно и квалитетно поминато време со децата во услови на пандемија

Слободен печат