Уапсени пет белграѓани, измамиле Европејци за над 60 милиони евра

Осомничените, заедно со соизвршителите од други земји, оштетиле повеќе илјади лица за повеќе од 60.000.000 евра.

Припадниците на српското МВР, во соработка со Посебното обвинителство за високотехнолошки криминал и полициите и обвинителствата од Германија, Австрија и Бугарија, како и институциите за правосудна и полициска соработка на ЕУ Евроџаст и Европол уапсија пет лица под основано сомнение дека извршиле кривични дела измама и перење на пари. Уапсени се З.М: (37), М.Б. (36), Ф.И. (31), С.Ш. (49) и А.Ѓ. (26) сите од Белград.

Тие се осомничени дека во подолг временски период заедно со соизвршители од Бугарија, Австрија, и Германија, вршеле сложени финансиски измами со помош на компјутерски мрежни платформи за трговија со лажни берзански плаќања, како и дека лажно го претставувале движењето на цените на акциите преку лажни агенти – брокери кои работеле во телефонски центри за повикување на оштетените.

Прочитајте и...  Претседателката на ЕК денеска ќе го претстави планот за економско опоравување

На тој начин, осомничените наведувале граѓани од повеќе земји на ЕУ да уплатат што поголеми суми пари на име на лажна купопродажба на акции. Како што се сомнева, бидејќи оштетените уплатувале што поголеми износи пари, осомничените после одреден период, им прикажувале како, наводно акциите целосно да изгубиле вредност, па така оштетените ги изгубиле вложените средства.

На тој начин осомничените, заедно со соизвршителите од други земји, оштетиле повеќе илјади лица за повеќе од 60.000.000 евра.

Полицијата при претрес на становите како и деловните простории на фирмата „Select X” и “I-source” во Белград кои осомничените ги користат, им ја одзеле компјутерската опрема и три патнички возила.

На осомничените им е одредено задржување до 48 часа и тие, со кривична пријава ќе бидат приведени во надлежното обвинителство.

Прочитајте и...  Историски план на Макрон: Осум милијарди евра помош за производителите на автомобили

 

Прочитај повеќе

Одложено лансирањето на ракетата, нов обид во сабота

Слободен печат

Тивок бунт во Франција: Угостителите на празни маси и со положени униформи ги сервираа своите барања

Слободен печат

Ваучер од 6 илјади денари за летување во Македонија може да добијат повеќе членови на исто семејство

Слободен печат

САД надмина 100 илјади жртви од коронавирусот

Слободен печат

Филипче: Имаме помала стапка на смртност од Грција и од Словенија

Слободен печат

Еден од платените убијци кои пукаа во црногорскиот мафијаш во Киев имал македонски пасош (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Лошото време може да го одложи стартот на ракетата на „СпејсИкс” со американски астронаути

Слободен печат

Вашингтон формално заклучи дека Хонгконг не ја задржал автономијата

Слободен печат

Заев апелира мерките да се почитуваат без исклучок

Слободен печат

Борел: Единствено дијалогот на ЕУ гарантира европска иднина на Србија и на Косово

Слободен печат

Терминот во којшто може сигурно да се очекува отворање на градинките е 15 јуни

Слободен печат

Се чека дури 14 дена за испорака: Календар со нацисти предизвика бес ширум светот!

Слободен печат