Трамп реши да го казни Пекинг: 33 кинески компании ставени на црната листа

Американското Министерство за трговија соопшти дека додава 33 кинески компании и други институции на економската црна листа поради злоупотреби на човековите права и загриженоста за американската национална безбедност, што вклучува оружје за масовно уништување и други воени активности.

Американските медиуми коментираат дека црната листа е последниот обид на администрацијата на Доналд Трамп да ги нападне компаниите поврзани со воените набавки и да го казни Пекинг за третманот на муслиманските малцинства, а доаѓа во време кога лидерите на Комунистичката партија во Пекинг открија детали за планот за воведување закон за национална безбедност на Хонг Конг.

Одделот за трговија соопшти дека девет компании и институции се санкционирани за соучесништво во кршењето на човековите права и злоупотребите извршени во кинеската кампања на репресија, масовно произволно притворање, присилна работа и високо-технолошки надзор против Ујгурите и други.

Прочитајте и...  Предложено е поведување на повеќе од 25 кривични пријави за флагрантно кршење на законите и протоколите

Министерството за трговија додаде и 24 владини и трговски организации на економската црна листа поради овозможување набавка на предмети што може да ги користи кинеската војска.

Прочитај повеќе

Скопјани ги фати страв од коронавирусот (ВИДЕО)

Во Шпанија нови пет смртни случаи од коронавирус

Слободен печат

Огромните расходи на Франција се мерат во милијарди евра

Слободен печат

Официјалната обдукција потврди: Џорџ Флојд починал од срцев застој, имал многу модринки и исеченици

Слободен печат

Се зачади во косовското собрание: Претседателката ги опомена пратениците да не пушат на седница

Слободен печат

Мицкоски: Има зголемување на број на новоинфицирани, а никој не сноси одговорност

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Бар: Во протестите во САД постои надворешно мешетарење

МИА Агенција

Меркел: Убиството на Џорџ Флојд е многу страшно

Слободен печат

Ставот на републиканскиот сенатор за воена интервенција на протестите објавен во „Њујорк тајмс“ предизвика лавина реакции: Читателите не разликуваат вест од мислење

Слободен печат

Четворица пожарникари со две противпожарни возила гаснат пожар кај Росоман

Слободен печат

Меркел дефинитивно рече збогум: Најмоќната жена во Европа сепак заминува во пензија

Слободен печат

Куомо до демонстрантите: Тестирајте се на коронавирус, тоа е граѓанска должност

Слободен печат