Трагичен крај на потрагата: Киднапираната мексиканска конгресменка пронајдена мртва

Ликвидацијата на младата конгресменка Буено не е прв таков случај во државата Колима каде организирани криминални банди последните неколку години спроведуваат насилство и терор.

Претседателот на Мексико Андрес Мануел Лопез Обрадор соопшти денеска дека во државата Колима е пронајдено безживотното тело на конгресменката Анел Буено (38), месец дена откако вооружен киднапер ја грабна, извести АП.

Тој изјави сочуство до семејството на настраданата конгресменка.

Вооружен киднапер ја грабна Буено на 29. април додека во градот Икстлахуакан во државата Колима промовирала мерки за заштита од коронавирус.

Претседателот на Мексико изјави дека телото на настраданата конгресменка е пронајдено вчера, и дека еден осомничен е задржан во притвор.

Ликвидацијата на младата конгресменка Буено не е прв таков случај во државата Колима каде организирани криминални банди последните неколку години спроведуваат насилство и терор.

Поранешниот градоначалник на Икстлахуакан Криспин Гутиерез е убиен во 2017 години, а минатата година градоначалникот на блискиот пристаништен град Манзанилоа е нападнат со огнено оружје, но успеал неповреден да им побегне на напаѓачите.

Прочитајте и...  Седум судански министри поднесоа оставка

 

Прочитај повеќе

Грчките демонстранти ја нападнаа полицијата, во тензична атмосфера донесен законот за јавни собири (ВИДЕО)

МИА Агенција

Мајка херој: Пред да загине во пожар – го фрли од тераса тригодишниот син, го фати маринец и го спаси (ВИДЕО)

Слободен печат

Седум судански министри поднесоа оставка

Слободен печат

Дел од Карпош утре без вода

Слободен печат

Шекеринска: Ние не плаќавме за стиропори кои глумат мермер, напротив решивме парите да заминат во малите бизниси

Слободен печат

Моќно торнадо ја погоди Минесота, настрада маж кој работел во гаража (ВИДЕО)

Марина Дамческа

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Врховниот суд на САД донесе важна одлука против Трамп поради која тој збесна

Слободен печат

Кучиња откриваат коронавирус во Обединетите Арапски Емирати

Слободен печат

СЗО ја поддржа теоријата за пренос на коронавирусот преку аеросоли, дадоа нови насоки

Слободен печат

Брнабиќ: Со мирни протести го покажуваме демократскиот капацитет

Слободен печат

Митрески: Нашиот план е до 2024 година да отвориме околу 80 отсто од поглавјата со ЕУ

Слободен печат

Мицкоски: Ние се бориме против оние кои го хушкаат народот за да си делат тендери, да возат „мајбах“

Слободен печат