Tag : Лезбос

Вести Регион

Во пожар во прифатен центар за мигранти на грчкиот остров Лезбос загина дете

Слободен печат
Во Центарот за прием и регистрација на бегалци и мигранти „Мориа” на грчкиот остров Лезбос, каде попладнево изби пожар, животот го загуби едно дете, јави...
Вести Регион

Намален бројот мигранти кои доаѓаат на грчките острови

Слободен печат
Грчкиот весник „Катимерини“ известува дека бројот на мигранти кои доаѓаат на грчките острови е намален, а во текот на вчерашниот ден пристигнал 61 бегалец. 24...
Вести Ви Препорачуваме Регион

Германските неонацисти дојдоа во Грција да ја бранат границата, изедоа ќотек од Грците (ВИДЕО)

Слободен печат
Грчкиот остров Лезбос, оддалечен помалку од шест километри од турскиот брег на најблиската точка, повторно е едно од главните жаришта на мигрантската криза, предизвикана со...
Вести Скопје

Состојбата е повеќе од критична: На Лезбос настана хаос поради мигрантите, локалното население удри по нив

Слободен печат
Доаѓањето на новиот бран мигранти во Грција предизвика протести на жителите на островот Лезбос, каде состојбата е повеќе од напната поради бегалскиот камп Морија. Жителите...
Вести Регион

(ВИДЕО) Мигрантите ја уништија црквата Свети Ѓорѓи на Лезбос: Иконостасот искршен, иконите расфрлани

Слободен печат
Откако турскиот претседателот Реџеп Таип Ердоган на десетици илјади мигранти им даде зелено светло да тргнат кон границите на Европа, настана хаос, посебно во Грција....
Вести Регион

Се преврте чамец со мигранти во близина на Лезбос, загина едно дете

МИА Агенција
Во акција за спасување на бегалци и мигранти на грчката крајбрежна служба во близина на Лезбос, од морето било извлечено мртво дете, откако се превртил...
Вести Регион

Нови конфликти меѓу полицијата и локалното население во Лезбос

Слободен печат
Инцидентите меѓу полицијата и локалното население на Лезбос продолжија и вечерва во близина на касарната на островот, а во исто време, портпаролот на грчката влада...
Вести Регион

Големи инциденти на грчките острови Лезбос и Хиос, над 60 повредени (ВИДЕО)

Слободен печат
На грчките острови Лезбос и Хиос и денеска продолжија протестите на локалното население против изградбата на затворените центри и повторно кулминираа со судири меѓу граѓаните...
Вести Регион

Продолжуваат тензиите на Лезбос и Хиос

Слободен печат
Жителите на Лезбос и Хиос, по инцидентите во текот на ноќта и обидите да ги спречат камионите и булдожерите кои под силно полициско обезбедување стигнаа...
Вести Регион

Уапсени се седум лица осомничени за напади на мигранти во Лезбос

Слободен печат
Грчката полиција уапси седум лица осомничени за планирање или напади врз мигранти на островот Лезбос, соопштија денеска грчките власти. Полицијата соопшти дека петмина грчки државјани...