Tag : крвна плазма

Вести Македонија Слајдер

Од утре започнува лекување на заболените од коронавирус со крвна плазма и озонотерапија

Слободен печат
Лекувањето со крвна плазма на заболени со Ковид-19 кај нас ќе започне од утре. Во градската болница „8 Септември” ќе започне лекување на овие болни...
Вести Македонија

Филипче за алтернативната медицина: Нашата медицина ја темелиме врз базирани докази

Слободен печат
Протоколот за лекување со крвна плазма е изготвен, но засега кај ниту еден пациент не е препорачан овој вид на лекување. Ова го истакна денеска...
Вести Свет

Со крвна плазма Италија ќе ги лекува заболените од Ковид-19

Слободен печат
Италијанските лекари планираат да почнат со користење крвна плазма од оние кои оздравеле од Ковид-19, за да им помогнат на најтешко заболените во болниците. Во...
Вести Македонија Слајдер

Се разгледува можноста за лекување со крвна плазма, но терапијата не помага секому

МИА Агенција
Протоколот за лекување со крвна плазма од ковалесценти е направен, а оваа недела за ова е дискутирано во стручните комисии и на Медицинскиот факултет, но...
Вести Свет

Турција почна да користи крвна плазма за лекување на заразените со коронавирусот

Слободен печат
Универзитетот во Источна Турција започна со користење на крвна плазма за пасивно да ги имунизира пациентите заразени со новиот коронавирус, јави агенцијата Анадолија. Третманот се...
Вести Македонија Слајдер

Венко Филипче најави дека нашите пациенти со Ковид 19, ќе се лекуваат со крвна плазма од излекуваните!

Мирослава Бурнс
Крвната плазма од веќе излекуваните пациенти со Ковид 19, кога ќе им се даде на заразените, се покажала како успешен метод на лекување во повеќе...
Вести Свет

Жена излекувана од коронавирусот дарува крвна плазма што може да се користи како заштита кај други пациенти

Слободен печат
Дијана Берент, тукушто излекувана пациентка од коронавирусот, веднаш по карантинот се приклучи во борбата против пандемијата. Среде март таа се разбудила со телесна температура од...